Interior Dimensions: 24 x 18 x 16 in.
Exterior Dimensions: 26.58 x 20.56 x 17.65 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 14 in. | Lid: 2 in.
Weight: 22.2 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789270003088
Interior Options:
Empty Pick N Pluck Foam
Details
iSeries 3i 2418-16BE Waterproof Utility Case with Wheels and Empty Interior
- Interior: Empty
- Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
- In-line skate style wheels for easy transport
- Convenient push button release pull handle
- TSA accepted key locking latches are available
- Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
- Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
- Molded-in hinge for added protection
- Trigger release latch system
- Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
- Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
- Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
- Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
- Million Mile Warranty
- Proudly Made in the USA
UPC Code:
3i-2418-16BE – 789270003088
More Information
| SKU | 3i-2418-16BE |
|---|---|
| Brand | SKB Cases |
| Interior Options | Empty |
| Interior (LxWxH) | 24 x 18 x 16 in. |
| Exterior (LxWxH) | 26.58 x 20.56 x 17.65 in. |
| Carton Dimensions | 28 x 22 x 19 in. |
| Weight | 22.2 Lbs. |
| Color | Black |
| Lid Depth | 2 in. |
| Base Depth | 14 in. |