Interior Dimensions: 28 x 28 x 12 in.
Exterior Dimensions: 30.9 x 30.56 x 12.84 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 10 in. | Lid: 2 in.
Weight: 26.07 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789270006331
Interior Options:
Empty Pick N Pluck Foam
Details
iSeries 3i 2828-12BE Waterproof Utility Case with Wheels and Empty Interior
- Interior: Empty
- Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
- In-line skate style wheels for easy transport
- Convenient push button release pull handle
- TSA accepted key locking latches are available
- Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
- 12 in. front carry handle
- Ergonomic tow handle
- Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
- Molded-in hinge for added protection
- Trigger release latch system
- Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
- Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
- Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
- Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
- Million Mile Warranty
- Proudly Made in the USA
UPC Code:
3i-2828-12BE – 789270006331
More Information
| SKU | 3i-2828-12BE |
|---|---|
| Brand | SKB Cases |
| Interior Options | Empty |
| Interior (LxWxH) | 28 x 28 x 12 in. |
| Exterior (LxWxH) | 30.9 x 30.56 x 12.84 in. |
| Carton Dimensions | 31.63 x 31.5 x 13.5 in. |
| Weight | 26.07 Lbs. |
| Color | Black |
| Lid Depth | 2 in. |
| Base Depth | 10 in. |