Interior Dimensions: 38.62 x 34.62 x 23 in.
Exterior Dimensions: 41.62 x 37.62 x 26.5 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 17.88 in. | 5.12 in.
Weight: 70.07 Lbs.
Wheels: No Wheels
UPC Code: 789270013186
Details
3R Series 3R3834-23 Waterproof Shipping Case
- Empty Interior
- Rotationally Molded Watertight Cases
- UV, Solvent, Corrosion, and Fungus Resistant
- Complete Gasket Seal Provides Waterproof and Dust-Tight Construction (Mil-C-4150J)
- LLDPE Polyethylene Impact Resistant
- Automatic Ambient Pressure Equalization Valve (Mil-Std-648C & IP67)
- Powder Coated Stainless Steel Hardware Helps Prevent Rusting
- Comfortable, Spring-Loaded, Rubber Over-Molded Handles
- Pressure Relief – Breather Valves
- Resistant to Impact Damage (MIL-STD-810F)
- Stainless Steel Latches and Hinges
- ATA Rated
- Million Mile Warranty
- Proudly Made in the USA
UPC Code:
More Information
| SKU | 3R3834-23B-E |
|---|---|
| Brand | SKB Cases |
| Interior Options | Empty |
| Interior (LxWxH) | 38.62 x 34.62 x 23 in. |
| Interior Cu. Volume | 17.8 cu ft |
| Exterior (LxWxH) | 41.62 x 37.62 x 26.5 in. |
| Exterior Cu. Volume | 24.01 cu ft |
| Carton Dimensions | 42 x 38 x 26.5 in. |
| Weight | 70.07 Lbs. |
| Color | Black |
| Lid Depth | 5.12 in. |
| Base Depth | 17.88 in. |