SKU 3R4024-18B-L
Interior Dimensions: 40 x 24 x 18 in.
Exterior Dimensions: 43.75 x 28 x 20.5 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 14.5 in. | Lid: 3.5 in.
Weight: 65.65 Lbs.
Wheels: Optional Caster Wheels
UPC Code: 789270402447
Black
Options:
Foam Empty
Details
3R Series 3R4024-18 Waterproof Shipping Case with Layered Foam Interior
  • Interior: Solid Layers of Foam
  • Rotationally Molded Watertight Cases
  • UV, Solvent, Corrosion, and Fungus Resistant
  • Complete Gasket Seal Provides Waterproof and Dust-Tight Construction (Mil-C-4150J)
  • LLDPE Polyethylene Impact Resistant
  • Automatic Ambient Pressure Equalization Valve (Mil-Std-648C & IP67)
  • Powder Coated Stainless Steel Hardware Helps Prevent Rusting
  • Comfortable, Spring-Loaded, Rubber Over-Molded Handles
  • Pressure Relief – Breather Valves
  • Resistant to Impact Damage (MIL-STD-810F)
  • Stainless Steel Latches and Hinges
  • ATA Rated
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3R4024-18B-L – 789270402447
More Information
More Information
SKU3R4024-18B-L
BrandSKB Cases
Interior OptionsSolid Layers of Foam
Interior (LxWxH)40 x 24 x 18 in.
Interior Cu. Volume10.24 cu ft
Exterior (LxWxH)43.75 x 28 x 20.5 in.
Carton Dimensions44.5 x 28.5 x 20 in.
Weight65.65 Lbs.
ColorBlack
Lid Depth3.5 in.
Base Depth14.5 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-40 Degrees F
Max Buoyancy640 Lbs.
WheelsOptional Caster Wheels
HandleRubber Overmolded Handles
LatchesStainless Steel Latches
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialLLDPE Polyethylene
Manufacturing ProcessRoto Molded
Water ResistanceWaterproof
RatingATA Rated
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.