Parker SC1818-10LF Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior Interior
SKU SC1818-10LF
Parker SC1818-10 Heavy Duty ATA Shipping Case with 2 inch Foam Lined Interior has a permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Quarter Turn Military Style Latches
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Male/female Closures
  • Rubber Gaskets
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • High Density Polyethylene
  • Full Length, Heavy Duty Piano Hinges
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • Military Grade Hardware
  • USA Made
Interior Dimensions: 18 x 18 x 10 in.
Exterior Dimensions: 19.75 x 21 x 11.75 in.
Lid Dimensions: 4 in.
Base Dimensions: 6 in.
Weight: 15 Lbs.
Wheels: No Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Silver
Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Details
Parker SC1818-10 Heavy Duty ATA Shipping Case
  • ATA Spec 300
  • Water-Resistant Design
  • Rubber Gaskets to Seal Out Dirt and Moisture
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Male/female Closures
  • Constructed of High Density Polyethylene
  • Resistant to Solvents and will Not Blister or Peel
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
  • Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
More Information
SKUSC1818-10LF
BrandParker Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)18 x 18 x 10 in.
Exterior (LxWxH)19.75 x 21 x 11.75 in.
Carton Dimensions22 x 21 x 13 in.
Weight15 Lbs.
ColorSilver
Lid Depth4 in.
Base Depth6 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-180 Degrees F
WheelsNo Wheels
HandleHeavy Duty Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Quarter Turn Military Style
LockablePad-Lockable
ValanceHeavy Duty Aluminum with Gasket
Body MaterialHigh Density Polyethylene
Manufacturing ProcessThermoform Molded
Water ResistanceWater Resistant
CertificationsATA-300
Transporting and Shipping Options
Checked BaggageChecked Baggage refers to cases that can be checked in on the airlines that are under 50 lbs. and 62 in. overall or less and would be considered standard size bags that would not incur an oversize fee. Overall dimensions of the case are determined by adding the length, width and height together. Always check your airline’s specific policy, as size and weight limits can vary by carrier and route.