Parker SC3518-15NF Shipping Case with Empty Interior
- Empty Interior
- Male/female Closures
- Rubber Gaskets
- Resistant to Solvents
- Military Grade Hardware
- USA Made
Interior Dimensions: 34 x 17.5 x 15 in.
Exterior Dimensions: 36 x 20 x 16 in.
Lid Dimensions: 5 in.
Base Dimensions: 10 in.
Weight: 26 Lbs.
Wheels: No Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
No Wheels Wheels Pull Handle & Wheels
Details
Parker SC3518-15 Heavy Duty ATA Shipping Case
- Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
- Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
- Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
- Proudly Made in the USA
- Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
| SKU | SC3518-15NF |
|---|---|
| Brand | Parker Cases |
| Interior Options | Empty |
| Interior (LxWxH) | 34 x 17.5 x 15 in. |
| Exterior (LxWxH) | 36 x 20 x 16 in. |
| Carton Dimensions | 37 x 21 x 18 in. |
| Weight | 26 Lbs. |
| Color | Silver |
| Lid Depth | 5 in. |
| Base Depth | 10 in. |