Parker TSW3518-10LF Wheeled Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior
Parker TSW3518-10 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels, Telescoping Handle and 2 inch Foam Lined Interior. Permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
- 2 inch Foam Lined Interior
- USA Made
Interior Dimensions: 35.13 x 18 x 10 in.
Exterior Dimensions: 36 x 20 x 10.5 in.
Lid Dimensions: 5 in.
Base Dimensions: 5 in.
Weight: 26 Lbs.
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
Pull Handle & Wheels No Wheels Wheels
Details
Parker TSW3518-10 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels, Telescoping Handle And 2 in. Foam Lined Interior
The Parker TSW Cases are rugged-duty shipping containers that are constructed of High Density Polyethylene which allows you to safely transport sensitive case contents at an affordable price. The Permanent Silver Finish withstands temperature variations of -180° F to 180° F. It is resistant to solvents and will not blister or peel. These cases meet ATA spec 300 and are considered water-resistant. This case features quarter turn military style latches, heavy duty steel spring loaded handles with rubber grip, edge casters, a two-stage telescoping handle that extends 15 in. beyond case height and a removable lid. Cases are also pad-lockable.
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
- Interior: 2 in. Foam Lined
- Telescoping Handle: Two Stage-Extends 15 in. Beyond Case Height
- Recessed Ball Bearing Wheels with Steel Housing
- Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
- Male/female Closures
- Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
- Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
- Proudly Made in the USA
More Information
| SKU | TSW3518-10LF |
|---|---|
| Brand | Parker Cases |
| Interior Options | 2 inch Foam Lined |
| Interior (LxWxH) | 35.13 x 18 x 10 in. |
| Exterior (LxWxH) | 36 x 20 x 10.5 in. |
| Carton Dimensions | 38 x 21 x 13 in. |
| Weight | 26 Lbs. |
| Color | Silver |
| Lid Depth | 5 in. |
| Base Depth | 5 in. |