Specialty Cases TM-S3026-14LT-16 Multiple Laptop Shipping Case Holds 14 Laptops
- Fits Most 13 inch to 14 inch Laptops
- Foam Interior Fits 14 Laptops and Accessories
- 13.5 x 11.5 x 1 in. Laptop Slot Size
- 11 x 7 x 11.5 in. Accessory Compartment Size
- 5 x 13.5 x 11.5 in. Extra Accessory Compartment Size
- Heavy Duty Retractable Pull Handle
- Four In-Line Skate Style Wheels for Easy Transport
- Industrial Strength Injection Molded Pull Handle
- Waterproof, Dust Proof and Impact Resistant
- Resistant to UV, Solvents, Corrosion and Fungus
- Temperature Protection from -69 to 180 Degrees F
- Injection Molded Mil-Standard Case Manufactured with a High Strength Polypropylene Copolymer Resin
- Ambient Pressure Relief Valve
- Trigger-Release Latches
- Molded-In Hinge for Added Protection
- Snap-Down Rubber Over-Molded Cushion Grip Handle
- TSA Accepted Key Locking Latches are Available
- Padlockable
- Padlock Holes Include Stainless Steel Padlock Protector Clips
- Includes Million Mile Warranty on the Case Shell
- Proudly Made in the USA
Additional Options: Built-In TSA Approved Key Locking Latches
More Information
| SKU | TM-S3026-14LT-16 |
|---|---|
| Brand | Specialty Cases |
| Designed To Hold | 14 Laptops |
| Laptop Slot Size | 13.5 x 11.5 x 1 in. |
| Accessory Compartment Size | 11 x 7 x 11.5 in. |
| Additional Accessory Compartment Size | 13.5 x 5 x 11.5 in. |
| Laptop Insert Direction | Vertical |
| Exterior (LxWxH) | 33.7 x 28.53 x 16.37 in. |
| Weight | 40.2 Lbs. |
| Lid Depth | 2 in. |
| Base Depth | 13.5 in. |
| Total Depth | 15.5 in. |