Parker SC1818-13FF Shipping Case Solid Layered Foam Interior
SKU SC1818-13FF
Parker SC1818-13 Heavy Duty ATA Shipping Case with Solid Layers of Foam Interior has a permanent Silver finish exterior. 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
  • Solid Layers of Foam Interior
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Quarter Turn Military Style Latches
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Male/female Closures
  • Rubber Gaskets
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • High Density Polyethylene
  • Full Length, Heavy Duty Piano Hinges
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • Military Grade Hardware
  • USA Made
Interior Dimensions: 18 x 18 x 13 in.
Exterior Dimensions: 19.75 x 21 x 14.5 in.
Lid Dimensions: 4 in.
Base Dimensions: 9 in.
Weight: 21 Lbs.
Wheels: No Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Silver
Options:
Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining Empty
Details
Parker SC1818-13 Heavy Duty ATA Shipping Case
  • ATA Spec 300
  • Water-Resistant Design
  • Rubber Gaskets to Seal Out Dirt and Moisture
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Male/female Closures
  • Constructed of High Density Polyethylene
  • Resistant to Solvents and will Not Blister or Peel
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
  • Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
More Information
SKUSC1818-13FF
BrandParker Cases
Interior OptionsSolid Layers of Foam
Interior (LxWxH)18 x 18 x 13 in.
Exterior (LxWxH)19.75 x 21 x 14.5 in.
Carton Dimensions22 x 21 x 16 in.
Weight21 Lbs.
ColorSilver
Lid Depth4 in.
Base Depth9 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-180 Degrees F
WheelsNo Wheels
HandleHeavy Duty Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Quarter Turn Military Style
LockablePad-Lockable
ValanceHeavy Duty Aluminum with Gasket
Body MaterialHigh Density Polyethylene
Manufacturing ProcessThermoform Molded
Water ResistanceWater Resistant
CertificationsATA-300
Transporting and Shipping Options
Checked BaggageChecked Baggage refers to cases that can be checked in on the airlines that are under 50 lbs. and 62 in. overall or less and would be considered standard size bags that would not incur an oversize fee. Overall dimensions of the case are determined by adding the length, width and height together. Always check your airline’s specific policy, as size and weight limits can vary by carrier and route.