Parker SC1818-13NF Shipping Case with Empty Interior
SKU: SC1818-13NF
  • Empty Interior
  • USA Made
Interior Dimensions: 18 x 18 x 13 in.
Exterior Dimensions: 19.75 x 21 x 14.5 in.
Lid Dimensions: 4 in.
Base Dimensions: 9 in.
Weight: 16 Lbs.
Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
SKU
SC1818-13NF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • Empty Interior
  • USA Made
Lid Dimensions: 4 in.
Base Dimensions: 9 in.
Weight: 16 Lbs.
Options:
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
  • Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
SKUSC1818-13NF
BrandParker Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)18 x 18 x 13 in.
Exterior (LxWxH)19.75 x 21 x 14.5 in.
Carton Dimensions22 x 21 x 16 in.
ColorSilver
Lid Depth4 in.
Base Depth9 in.
Transporting and Shipping Options
Checked BaggageChecked Baggage refers to cases that can be checked in on the airlines that are under 50 lbs. and 62 in. overall or less and would be considered standard size bags that would not incur an oversize fee. Overall dimensions of the case are determined by adding the length, width and height together. Always check your airline’s specific policy, as size and weight limits can vary by carrier and route.
Parker SC Series Case with No Foam
Empty
SC1818-13NF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SC1818-13FF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SC1818-13LF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.