Parker SC2315-11FF Shipping Case Solid Layered Foam Interior
Parker SC2315-11 Heavy Duty ATA Shipping Case with Solid Layers of Foam Interior has a permanent Silver finish exterior. 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
- Solid Layers of Foam Interior
- Male/female Closures
- Rubber Gaskets
- Resistant to Solvents
- Military Grade Hardware
- USA Made
Interior Dimensions: 23.25 x 15.25 x 11 in.
Exterior Dimensions: 25 x 17.5 x 12 in.
Lid Dimensions: 5.5 in.
Base Dimensions: 5.5 in.
Weight: 17 Lbs.
Wheels: No Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Options:
Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining Empty
Details
Parker SC2315-11 Heavy Duty ATA Shipping Case
- Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
- Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
- Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
- Proudly Made in the USA
- Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
| SKU | SC2315-11FF |
|---|---|
| Brand | Parker Cases |
| Interior Options | Solid Layers of Foam |
| Interior (LxWxH) | 23.25 x 15.25 x 11 in. |
| Exterior (LxWxH) | 25 x 17.5 x 12 in. |
| Carton Dimensions | 26 x 18 x 14 in. |
| Weight | 17 Lbs. |
| Color | Silver |
| Lid Depth | 5.5 in. |
| Base Depth | 5.5 in. |