Parker SC2315-11LF Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior Interior
SKU: SC2315-11LF
Parker SC2315-11 Heavy Duty ATA Shipping Case with 2 inch Foam Lined Interior has a permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • USA Made
Interior Dimensions: 23.25 x 15.25 x 11 in.
Exterior Dimensions: 25 x 17.5 x 12 in.
Lid Dimensions: 5.5 in.
Base Dimensions: 5.5 in.
Weight: 16 Lbs.
Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
SKU
SC2315-11LF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • USA Made
Lid Dimensions: 5.5 in.
Base Dimensions: 5.5 in.
Weight: 16 Lbs.
Options:
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
  • Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
SKUSC2315-11LF
BrandParker Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)23.25 x 15.25 x 11 in.
Exterior (LxWxH)25 x 17.5 x 12 in.
Carton Dimensions26 x 18 x 14 in.
ColorSilver
Lid Depth5.5 in.
Base Depth5.5 in.
Transporting and Shipping Options
Checked BaggageChecked Baggage refers to cases that can be checked in on the airlines that are under 50 lbs. and 62 in. overall or less and would be considered standard size bags that would not incur an oversize fee. Overall dimensions of the case are determined by adding the length, width and height together. Always check your airline’s specific policy, as size and weight limits can vary by carrier and route.
Solid Layers of Foam
SC2315-11FF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SC2315-11LF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
No videos available for this product.
No warranty information available for this product.
Write Your Own Review
You're reviewing:Parker SC2315-11LF Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior Interior