SKU: 1SKB-R908U20
8U 20 in. Roto Shock Rack Transport Case. Lightweight, Shockproof & Water Resistant Case. The premier choice for shockmount protection for your rack mountable equipment. Optional caster cart makes this case mobile.
Rack Units: 8U
Depth Front Rail to Rear Rail: 20 in.
Rackable Width: 19 in. Standard EIA
Lid Depth: 3.25 in.
Interior Dimensions: 20 x 19 x 14 in.
Exterior Dimensions: 29 x 27.75 x 22.63 in.
Weight: 46.45 Lbs.
Wheels: No Wheels
Black
SKB 20 in. Deep 8U Roto Shock Rack
SKU
1SKB-R908U20
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Rack Units: 8U
Lid Depth: 3.25 in.
Weight: 46.45 Lbs.
Wheels: No Wheels
Black
SKB 8U 20 Inch Deep Roto Shock Rack
An internal frame mounted on adjustable elastomer shock absorbers on all eight corners. These revolutionary shocks are designed to control the effects of shock and vibration on three axes. The "sway" space around the internal frame provides natural air conditioning -- very important for delicate equipment. Inner rack chassis depth is 20 in. rail to rail with pre-threaded rack rails for standard 10-32 hardware that is included.They are half the weight of the old wooden cases.
  • Removable front and rear lids
  • Precise level of shock absorption for any load
  • Pre threaded front and rear rack rails included
  • Controls the harmful effects of shock and vibration
  • Adjustable elastomer shock technology
  • Internal frame mounted on adjustable Elastomer shock absorbers on all eight corners
  • Stackable Roto X Pattern
  • Includes rear rails, front and rear lid
  • Water Resistant
  • Molded handles provide an easy and secure grasping point
  • Military twist hasp, recessed latches
  • Meets most ATA and Military specifications
  • Elastomer shock technology and provisions to add more weight
  • 1 Pack of Mounting Hardware included 10-32 hardware. See 1SKB-AC1
  • Includes Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
1SKB-R908U20 – 789270090811
More Information
SKU1SKB-R908U20
BrandSKB Cases
Interior (LxWxH)20 x 19 x 14 in.
Exterior (LxWxH)29 x 27.75 x 22.63 in.
Carton Dimensions29.5 x 28.5 x 23 in.
ColorBlack
Rack Depth20 in.
Depth Front Rail To Back Lid24.5 in.
Rail Type10/32 in. Threaded
Lid Depth3.25 in.
HandleRubber Over-Molded Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Heavy Duty Twist Latches
HingesCompound Hinge System
Shock AbsorbersYes
StackableYes
Standard Payload40 to 150 Lbs.
Optional Payload160 to 300 Lbs (3SKB-SA)
Body MaterialLinear Medium Density Polyethylene (LMDPE)
Manufacturing ProcessRoto Molded
Water ResistanceWater Resistant
RatingATA Rated
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
No interior options available for this product.
No videos available for this product.
SKB CASES LIFETIME WARRANTY
SKB SOFT PRODUCT WARRANTY
Write Your Own Review
You're reviewing:SKB 20 in. Deep 8U Roto Shock Rack