SKU: 1SKB19-R1406
Rack Units: 14U Top / 6U Bottom
Depth Rail to Rail: 26 in.
Depth Front Rail to Back Lid: 28.25 in.
Rackable Width: 19 in. Standard EIA
Interior Dimensions: 26 x 19 x 29.5 in.
Exterior Dimensions: 26.5 x 24 x 32.25 in.
Weight: 55.5 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
SKB The Mighty GigRig Mixer Rack Case
SKU
1SKB19-R1406
No Restocking Fee
Depth Rail to Rail: 26 in.
Weight: 55.5 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
  • Accommodates deep mixers
  • Indestructible injection molded side handles
  • Greater Vertical mixer depth
  • Locking twist latches
  • Accommodates the AV-14 retractable shelf
  • Includes wheel set with locking casters
  • Includes Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
1SKB19-R1406 – 789270140615
More Information
SKU1SKB19-R1406
BrandSKB Cases
Interior (LxWxH)26 x 19 x 29.5 in.
Exterior (LxWxH)26.5 x 24 x 32.25 in.
Carton Dimensions27 x 26 x 33.2 in.
ColorBlack
Rack Units26U (14U/12U)
Rack Depth26 in.
Rail TypeThreaded Steel Rails
HandleInjection Molded Side Handles
LatchesTSA Trigger Release Latches
Body MaterialLinear Medium Density Polyethylene (LMDPE)
Manufacturing ProcessRoto Molded
RatingATA Rated
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.