SKU: 1SKB19-REX6
Rack Units: 6U
Depth Front Lid to Back Lid: 25 in.
Rackable Width: 19 in. Standard EIA
Interior Dimensions: 26 x 19 x 10.5 in.
Exterior Dimensions: 32.25 x 24 x 17.75 in.
Weight: 38.4 Lbs.
Black
SKB The Mighty GigRig Expander Rack
SKU
1SKB19-REX6
No Restocking Fee
Rack Units: 6U
Weight: 38.4 Lbs.
Black
SKB 1SKB19-REX6 The Mighy GigRig® Expander
  • Lockable covers in the front and the rear
  • Conveniet 6U Rolling Rack
  • Expandable to a 12U Rolling Rack
  • Cables are accessable to the Mighty GigRig for continuous connection even while closed
  • Meets ATA 300 Category 1 specifications for transit and shipping cases
  • Case includes front rack rails, with optional rear rails available
  • Allows for top to bottom access interior cable routing up through the bottom of the gig rig
  • Includes Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
1SKB19-REX6 – 789270000650
More Information
SKU1SKB19-REX6
BrandSKB Cases
Interior (LxWxH)26 x 19 x 10.5 in.
Exterior (LxWxH)32.25 x 24 x 17.75 in.
Carton Dimensions33 x 24.75 x 18.75 in.
ColorBlack
Rack Units12U
Rack Depth26 in.
Depth Front Rail To Back Lid25 in.