SKU: 3i-1717-16LT
Interior Dimensions: 17 x 17 x 16 in.
Exterior Dimensions: 19.62 x 19.46 x 16.86 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 14 in. | Lid: 2 in.
Weight: 16.6 Lbs.
Wheels: No Wheels
UPC Code: 789271001410
Black
Interior Options:
Padded Liner Pick N Pluck Foam Empty
SKB iSeries 3i 1717-16 Shipping Case w/ Think Tank Padded Liner
SKU
3i-1717-16LT
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Weight: 16.6 Lbs.
Wheels: No Wheels
UPC Code: 789271001410
Black
Interior Options:
iSeries 3i 1717-16LT Waterproof Utility Case with Think Tank Designed Liner Interior
  • Interior: Think Tank Designed Liner
  • Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Three Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3i-1717-16LT – 789271001410
THINK TANK DESIGNED LINER FEATURES:
  • Deluxe Nylex-wrapped closed cell fitted foam liner
  • (4) Velex-covered foam pads
  • Heavy duty hook-and-loop tabs to create the perfect fit
  • High contrast grey interior
More Information
SKU3i-1717-16LT
BrandSKB Cases
Interior OptionsThink Tank Designed Liner
Interior (LxWxH)17 x 17 x 16 in.
Interior Cu. Volume2.68 cu ft
Exterior (LxWxH)19.62 x 19.46 x 16.86 in.
Exterior Cu. Volume3.73 cu ft
Carton Dimensions20 x 19.75 x 17.63 in.
ColorBlack
Lid Depth2 in.
Base Depth14 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-69 Degrees F
Max Buoyancy45 Lbs.
HandleSoft Grip Comfort Handle
LatchesTrigger Release Latch System
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialUltra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin
Manufacturing ProcessInjection Molded
Water ResistanceWaterproof
RatingATA Rated
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
Checked BaggageChecked Baggage refers to cases that can be checked in on the airlines that are under 50 lbs. and 62 in. overall or less and would be considered standard size bags that would not incur an oversize fee. Overall dimensions of the case are determined by adding the length, width and height together. Always check your airline’s specific policy, as size and weight limits can vary by carrier and route.