SKU: 3i-2213-12DL
Interior Dimensions: 22 x 13 x 12 in.
Exterior Dimensions: 24.32 x 15.5 x 14.38 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 10 in. | Lid: 2 in.
Weight: 20.2 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789270999114
Black
Interior Options:
Dividers and Lid Organizer Pick N Pluck Foam Empty Dividers
SKB iSeries 3i 2213-12 Wheeled Shipping Case w/ Think Tank Dividers & Lid Organizer
SKU
3i-2213-12DL
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Weight: 20.2 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789270999114
Black
Interior Options:
  • Interior: Think Tank Dividers and Lid Organizer
  • Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
  • In-line skate style wheels for easy transport
  • Convenient push button release pull handle
  • TSA accepted key locking latches are available
  • Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
  • Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3i-2213-12DL – 789270999114
THINK TANK DIVIDER FEATURES:
  • 10 in. deep Nylex-wrapped closed cell fitted foam liner
  • (4) Nylex-wrapped heavy duty hinged dividers
  • Heavy duty hook-and-loop tabs
  • (6) Nylex-wrapped closed cell foam pads
  • (1) Nylex-wrapped heavy duty divider
  • High contrast grey interior
LID ORGANIZER FEATURES:
  • Laminated clear mesh pockets
  • Large zippered clear side pocket
  • Polyester-lined iPad/laptop top-load pocket
  • Adhesive backed to attach securely to lid with hook-and-loop
More Information
SKU3i-2213-12DL
BrandSKB Cases
Interior OptionsThink Tank Dividers and Lid Organizer
Interior (LxWxH)22 x 13 x 12 in.
Interior Cu. Volume1.99 cu ft
Exterior (LxWxH)24.32 x 15.5 x 14.38 in.
Exterior Cu. Volume2.96 cu ft
Carton Dimensions24.5 x 15.75 x 13.88 in.
ColorBlack
Lid Depth2 in.
Base Depth10 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-69 Degrees F
Max Buoyancy118 Lbs.
HandleSoft Grip Comfort Handle
LatchesTrigger Release Latch System
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialUltra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin
Manufacturing ProcessInjection Molded
Water ResistanceWaterproof
RatingATA Rated
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
Checked BaggageChecked Baggage refers to cases that can be checked in on the airlines that are under 50 lbs. and 62 in. overall or less and would be considered standard size bags that would not incur an oversize fee. Overall dimensions of the case are determined by adding the length, width and height together. Always check your airline’s specific policy, as size and weight limits can vary by carrier and route.