SKU: 3i-2828-12BE
Interior Dimensions: 28 x 28 x 12 in.
Exterior Dimensions: 30.9 x 30.56 x 12.84 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 10 in. | Lid: 2 in.
Weight: 26.07 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789270006331
Black
Interior Options:
Empty Pick N Pluck Foam
SKB iSeries 3i 2828-12 Wheeled Shipping Case w/ Empty Interior
SKU
3i-2828-12BE
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Weight: 26.07 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789270006331
Black
Interior Options:
Empty Pick N Pluck Foam
iSeries 3i 2828-12BE Waterproof Utility Case with Wheels and Empty Interior
  • Interior: Empty
  • Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
  • In-line skate style wheels for easy transport
  • Convenient push button release pull handle
  • TSA accepted key locking latches are available
  • Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
  • 12 in. front carry handle
  • Ergonomic tow handle
  • Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3i-2828-12BE – 789270006331
More Information
SKU3i-2828-12BE
BrandSKB Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)28 x 28 x 12 in.
Exterior (LxWxH)30.9 x 30.56 x 12.84 in.
Carton Dimensions31.63 x 31.5 x 13.5 in.
ColorBlack
Lid Depth2 in.
Base Depth10 in.