SKU: 3i-2922-16B-FL
iSeries 3i 2922-16B-FL Waterproof Utility Case with Wheels and 2 in. Shock Absorbing Foam Lining. SKB Shipping and travel case has 16 inches in height making it a versatile choice for computer equipment or taller items that need to sit upright. Light weight, wheeled case. Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Foam lined cases can be adjusted for a specific inside cavity space. Includes extra foam for packing.
Inside Cavity Space: 25 x 18 x 13 in.
Interior Dimensions: 29 x 22 x 16 in.
Exterior Dimensions: 32 x 24.5 x 16.9 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 14 in. | Lid: 2 in.
Weight: 36 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels & Tow Handle
Black
Interior Options:
2 in. Foam Lined 1 in. Foam Lined Padded Liner Pick N Pluck Foam Empty
SKB iSeries 3i 2922-16 Wheeled Shipping Case w/ 2 in. Foam Lining
SKU
3i-2922-16B-FL
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Weight: 36 Lbs.
Black
Interior Options:
iSeries 3i 2922-16B-FL2 Waterproof Utility Case with Wheels and 2 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
  • Interior: 2 in. Foam Lined
  • Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
  • In-line skate style wheels for easy transport
  • Convenient push button release pull handle
  • TSA accepted key locking latches are available
  • Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
  • Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKU3i-2922-16B-FL
BrandSKB Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)29 x 22 x 16 in.
Interior Cu. Volume5.91 cu ft
Exterior (LxWxH)32 x 24.5 x 16.9 in.
Exterior Cu. Volume7.65 cu ft
Carton Dimensions33 x 25 x 17.5 in.
ColorBlack
Lid Depth2 in.
Base Depth14 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-69 Degrees F
Max Buoyancy268 Lbs.
HandleSoft Grip Comfort Handle
LatchesTrigger Release Latch System
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialUltra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin
Manufacturing ProcessInjection Molded
Water ResistanceWaterproof
RatingATA Rated
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
SKB iSeries Case with No Foam
Empty
3i-2922-16B-E – No Foam Interior.
SKB iSeries Case with Pick N Pluck Foam
Pick N Pluck Foam
SKB iSeries Case with Think Tank Designed Liner
Think Tank Designed Liner
SKB iSeries Case with 2 inch Foam Lining
2 in. Foam Lined
3i-2922-16B-FL – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
SKB iSeries Case with 1 inch Foam Lining
1 in. Foam Lined
3i-2922-16B-FL1 – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 1 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
SKB CASES LIFETIME WARRANTY
SKB SOFT PRODUCT WARRANTY
Write Your Own Review
You're reviewing:SKB iSeries 3i 2922-16 Wheeled Shipping Case w/ 2 in. Foam Lining