iSeries 3i 3021-18B-FL Waterproof Utility Case with Wheels and 2 in. Shock Absorbing Foam Lining. Injection molded large case with a full 18 in. of top-to-bottom space allows you to transport larger pieces of equipment, computers and printers and all of peripherals. Guaranteed for life against breakage. Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Foam lined cases can be adjusted for a specific inside cavity space. Includes extra foam for packing.
Inside Cavity Space: 26 x 17 x 15 in.
Interior Dimensions: 30 x 21 x 18 in.
Exterior Dimensions: 32.94 x 23.53 x 18.87 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 16 in. | Lid: 2 in.
Weight: 37 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels & Tow Handle
Interior Options:
2 in. Foam Lined 1 in. Foam Lined Padded Liner Pick N Pluck Foam Empty
SKB iSeries 3i 3021-18 Wheeled Shipping Case w/ 2 in. Foam Lining
Weight: 37 Lbs.
Interior Options:
iSeries 3i 3021-18B-FL Waterproof Utility Case with Wheels and 2 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
- Interior: 2 in. Foam Lined
- Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
- Four wide set in-line skate style wheels for easy transport
- Convenient push button release pull handle
- TSA accepted key locking latches are available
- Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
- Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
- Molded-in hinge for added protection
- Trigger release latch system
- Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
- Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
- Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
- Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
- Million Mile Warranty
- Proudly Made in the USA
| SKU | 3i-3021-18B-FL |
|---|---|
| Brand | SKB Cases |
| Interior Options | 2 inch Foam Lined |
| Interior (LxWxH) | 30 x 21 x 18 in. |
| Interior Cu. Volume | 6.56 cu ft |
| Exterior (LxWxH) | 32.94 x 23.53 x 18.87 in. |
| Exterior Cu. Volume | 8.46 cu ft |
| Carton Dimensions | 23.63 x 19.25 x 33.13 in. |
| Color | Black |
| Lid Depth | 2 in. |
| Base Depth | 16 in. |
| Max Temperature | 180 Degrees F |
| Min Temperature | -69 Degrees F |
| Max Buoyancy | 410 Lbs. |
| Handle | Soft Grip Comfort Handle |
| Latches | Trigger Release Latch System |
| Lockable | Pad-Lockable |
| Stackable | Yes |
| Body Material | Ultra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin |
| Manufacturing Process | Injection Molded |
| Water Resistance | Waterproof |
| Rating | ATA Rated |
| Certifications | IP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F |
| Transporting and Shipping Options |
Pick N Pluck Foam
Foam In Lid:
- 2 in. over 1 in. Convolute Foam
Base Foam Layers:
- Layer One – 2 in. Diced Foam
- Layer Two – 2 in. Diced Foam
- Layer Three – 2 in. Diced Foam
- Layer Four – 2 in. Diced Foam
- Layer Five – 2 in. Diced Foam
- Layer Six – 2 in. Diced Foam
- Layer Seven – 2 in. Diced Foam
- Layer Eight – 1 1/2 in. Diced Foam
- Layer Nine – 1 1/2 in. Solid Foam
Think Tank Designed Liner
3i-3021-18B-FL – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.SKB CASES LIFETIME WARRANTY