SKU: 3i-3613-12DT
Interior Dimensions: 36 x 13.5 x 12 in.
Exterior Dimensions: 38.67 x 16.05 x 12.84 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 10 in. | Lid: 2 in.
Weight: 23.85 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels & Tow Handle
UPC Code: 789271000550
Black
Interior Options:
Dividers Empty Layered Foam
SKB iSeries 3i 3613-12 Wheeled Shipping Case w/ Think Tank Dividers
SKU
3i-3613-12DT
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Weight: 23.85 Lbs.
UPC Code: 789271000550
Black
Interior Options:
Dividers Empty Layered Foam
iSeries 3i 3613-12DT Waterproof Utility Case with Wheels and Think Tank Dividers Interior
  • Interior: Think Tank Dividers
  • Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
  • Four wide set in-line skate style wheels for easy transport
  • Convenient push button release pull handle
  • TSA accepted key locking latches are available
  • Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
  • Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3i-3613-12DT – 789271000550
THINK TANK DIVIDER FEATURES:
  • Deluxe Nylex-wrapped closed cell fitted foam liner
  • (3) Heavy duty hinged dividers
  • (10) Padded sub-dividers
  • (1) Heavy duty divider
  • Nylex-wrapped closed cell foam dividers
  • Heavy duty hook-and-loop tabs to create the perfect fit
  • High contrast grey interior
More Information
SKU3i-3613-12DT
BrandSKB Cases
Interior OptionsThink Tank Dividers
Interior (LxWxH)36 x 13.5 x 12 in.
Interior Cu. Volume3.38 cu ft
Exterior (LxWxH)38.67 x 16.05 x 12.84 in.
Exterior Cu. Volume4.61 cu ft
Carton Dimensions39 x 16.38 x 13 in.
ColorBlack
Lid Depth2 in.
Base Depth10 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-69 Degrees F
Max Buoyancy475 Lbs.
HandleSoft Grip Comfort Handle
LatchesTrigger Release Latch System
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialUltra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin
Manufacturing ProcessInjection Molded
Water ResistanceWaterproof
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
SKB iSeries Case with No Foam
Empty
3i-3613-12B-E – No Foam Interior.
SKB iSeries Case with Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
3i-3613-12B-L – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.