SKU: 3i-4213-12B-L
iSeries 3i 4213-12B-L Waterproof Utility Case with Wheels and Layered Foam Interior. This long shipping case makes a great trade show case, with 42 inch length and one foot of depth so many items will fit you’ll probably only need one case. The Layered Foam features 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam, convoluted foam in the lid, and a foam base pad.
Interior Dimensions: 42.5 x 13.5 x 12 in.
Exterior Dimensions: 45.1 x 16.03 x 12.97 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 10 in. | Lid: 2 in.
Weight: 25.8 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels & Tow Handle
UPC Code: 789270995116
Black
Interior Options:
Layered Foam Dividers Empty
SKB iSeries 3i 4213-12 Wheeled Shipping Case w/ Layered Foam
SKU
3i-4213-12B-L
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Weight: 25.8 Lbs.
UPC Code: 789270995116
Black
Interior Options:
Layered Foam Dividers Empty
iSeries 3i 4213-12B-L Waterproof Utility Case with Wheels and Layered Foam Interior
Case is filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
  • Interior: Layered Foam
  • Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
  • In-line skate style wheels for easy transport
  • Convenient push button release pull handle
  • Trigger release latches can be retrofitted with TSA accepted key locking latches
  • Cushion grip handles on three sides for comfortable lifting and carrying
  • Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
  • Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3i-4213-12B-L – 789270995116
More Information
SKU3i-4213-12B-L
BrandSKB Cases
Interior OptionsSolid Layers of Foam
Interior (LxWxH)42.5 x 13.5 x 12 in.
Interior Cu. Volume3.98 cu ft
Exterior (LxWxH)45.1 x 16.03 x 12.97 in.
Exterior Cu. Volume5.43 cu ft
Carton Dimensions46 x 16.38 x 13.5 in.
ColorBlack
Lid Depth2 in.
Base Depth10 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-69 Degrees F
Max Buoyancy249 Lbs.
HandleSoft Grip Comfort Handle
LatchesTrigger Release Latch System
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialUltra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin
Manufacturing ProcessInjection Molded
Water ResistanceWaterproof
RatingATA Rated
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
SKB iSeries Case with Empty Interior
Empty
3i-4213-12B-E – No Foam Interior.
SKB iSeries Case with Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
3i-4213-12B-L – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
FOAM LAYERS:
    Foam In Lid:
  • 2 in. over 1 in. Convolute Foam
    Base Foam Layers:
  • Layer One – 2 in. Solid Foam
  • Layer Two – 2 in. Solid Foam
  • Layer Three – 2 in. Solid Foam
  • Layer Four – 2 in. Solid Foam