SKU: 3R3834-23B-E
Interior Dimensions: 38.62 x 34.62 x 23 in.
Exterior Dimensions: 41.62 x 37.62 x 26.5 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 17.88 in. | 5.12 in.
Weight: 70.07 Lbs.
Wheels: No Wheels
UPC Code: 789270013186
Black
SKB 3R Series 3834-23 Waterproof Shipping Case
SKU
3R3834-23B-E
Weight: 70.07 Lbs.
Wheels: No Wheels
UPC Code: 789270013186
Black
3R Series 3R3834-23 Waterproof Shipping Case
  • Empty Interior
  • Rotationally Molded Watertight Cases
  • UV, Solvent, Corrosion, and Fungus Resistant
  • Complete Gasket Seal Provides Waterproof and Dust-Tight Construction (Mil-C-4150J)
  • LLDPE Polyethylene Impact Resistant
  • Automatic Ambient Pressure Equalization Valve (Mil-Std-648C & IP67)
  • Powder Coated Stainless Steel Hardware Helps Prevent Rusting
  • Comfortable, Spring-Loaded, Rubber Over-Molded Handles
  • Pressure Relief – Breather Valves
  • Resistant to Impact Damage (MIL-STD-810F)
  • Stainless Steel Latches and Hinges
  • ATA Rated
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
More Information
SKU3R3834-23B-E
BrandSKB Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)38.62 x 34.62 x 23 in.
Interior Cu. Volume17.8 cu ft
Exterior (LxWxH)41.62 x 37.62 x 26.5 in.
Exterior Cu. Volume24.01 cu ft
Carton Dimensions42 x 38 x 26.5 in.
ColorBlack
Lid Depth5.12 in.
Base Depth17.88 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-40 Degrees F
HandleRubber Overmolded Handles
LatchesStainless Steel Latches
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialLLDPE Polyethylene
Manufacturing ProcessRoto Molded
Water ResistanceWaterproof
RatingATA Rated
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
LTL FreightLTL (Less Than Truckload) / Freight refers to a case that weighs 150 lbs. + and has larger than a combined length and girth exceeding 165 in. Girth is calculated as (2 x width) + (2 x height). It is too large to ship via small package service and must ship via a freight service.