SKU: 3SKB-R08U20W
8U 20 in. Roto Shockmount Rolling Rack Transport Case. Lightweight, Shockproof & Water Resistant Case. The spacious 8U, 20in. 3SKB-R908U20W is the rolling version of SKB’s shockmount rack case. Holds multiple servers for easy transport.
Rack Units: 8U
Depth Front Rail to Rear Rail: 20 in.
Rackable Width: 19 in. Standard EIA
Lid Depth: 3.25 in.
Interior Dimensions: 20 x 19 x 14 in.
Exterior Dimensions: 30.5 x 28 x 23 in.
Weight: 56 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
SKB 20 in. 8U Roto Shockmount Rolling Rack
SKU
3SKB-R08U20W
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Rack Units: 8U
Lid Depth: 3.25 in.
Weight: 56 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
SKB 8U 20 Inch Deep Roto Shockmount Rolling Rack
The Rolling Shockmount Case series incorporates our black powder coated twist latches with locking loops and low profile injection molded pull handle with a 20 inch deep tough shell. The molded design provides extra stiffness in the lids and sides and allows for secure stacking. Rack depth front to rear rail is 20 inches. Rack rails are pre-threaded for standard 10-32 hardware and the mounting screws are included. Doors are fully usable even when racks are stacked together. Elastomeric shocks protect even the heaviest of loads. Sliding retractable handle, ambient pressure relief valve, oversized snap-down handles on each side, roller blade wheels, and gasket protected front and rear doors are all standard equipment.
  • Black powder coated twist latches with locking loops
  • ATA 300 Rated
  • Threaded steel rails
  • Rear rails
  • Built-in wheels
  • Shock and water resistant
  • Low profile injection molded pull handle
  • Mounting hardware is included
  • Molded, stackable design
  • Elastomeric shocks protect even the heaviest of loads
  • Sliding retractable handle
  • Ambient pressure relief valve
  • Oversized snap-down handles on each side
  • Roller blade wheels
  • Gasket protected front and rear doors
  • Provides additional strength for sensitive equipment
  • Built-in wheels making navigating ramps and hallways easier
  • Plenty of room for air circulation within the case
  • Weighs less than traditional wood rack crates
  • Meets most ATA and Military specifications
  • Includes Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3SKB-R08U20W – 789270090842
More Information
SKU3SKB-R08U20W
BrandSKB Cases
Interior (LxWxH)20 x 19 x 14 in.
Exterior (LxWxH)30.5 x 28 x 23 in.
Carton Dimensions31 x 29 x 24 in.
ColorBlack
Rack Depth20 in.
Depth Front Rail To Back Lid23.25 in.
Rail Type10/32 in. Threaded
Lid Depth3.25 in.
WheelsPull Handle Wheeled
HandleRubber Over-Molded Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Heavy Duty Twist Latches
HingesCompound Hinge System
Shock AbsorbersYes
StackableYes
Standard Payload40 to 150 Lbs.
Optional Payload160 to 300 Lbs (3SKB-SA)
Body MaterialLinear Medium Density Polyethylene (LMDPE)
Manufacturing ProcessRoto Molded
Water ResistanceWater Resistant
RatingATA Rated
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
No interior options available for this product.
No videos available for this product.
SKB CASES LIFETIME WARRANTY
SKB SOFT PRODUCT WARRANTY
Write Your Own Review
You're reviewing:SKB 20 in. 8U Roto Shockmount Rolling Rack