SKU: 3SKB-R12U20W
12U 20 in. Roto Shockmount Rolling Rack Transport Case. Lightweight, Shockproof & Water Resistant Case. 3SKB-R12U20W is a spacious rolling rack case, with a pull out handle, helping you move equipment up to 20 in. in depth with ease.
Rack Units: 12U
Depth Front Rail to Rear Rail: 20 in.
Rackable Width: 19 in. Standard EIA
Lid Depth: 3.25 in.
Interior Dimensions: 20 x 19 x 21 in.
Exterior Dimensions: 30.5 x 28 x 30 in.
Weight: 67.95 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
SKB 20 in. 12U Roto Shockmount Rolling Rack
SKU
3SKB-R12U20W
No Restocking Fee
Rack Units: 12U
Lid Depth: 3.25 in.
Weight: 67.95 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
SKB 12U 20 Inch Deep Roto Shockmount Rolling Rack
The Rolling Shockmount Case series incorporates our black powder coated twist latches with locking loops and low profile injection molded pull handle with a 20 inch deep tough shell. The molded design provides extra stiffness in the lids and sides and allows for secure stacking. Rack depth front to rear rail is 20 inches. Rack rails are pre-threaded for standard 10-32 hardware and the mounting screws are included. Doors are fully usable even when racks are stacked together. Elastomeric shocks protect even the heaviest of loads. Sliding retractable handle, ambient pressure relief valve, oversized snap-down handles on each side, roller blade wheels, and gasket protected front and rear doors are all standard equipment.
UPC Code:
3SKB-R12U20W – 789270091245
More Information
SKU3SKB-R12U20W
BrandSKB Cases
Interior (LxWxH)20 x 19 x 21 in.
Exterior (LxWxH)30.5 x 28 x 30 in.
Carton Dimensions31 x 31 x 29 in.
ColorBlack
Rack Depth20 in.
Depth Front Rail To Back Lid23.25 in.
Rail Type10/32 in. Threaded
Lid Depth3.25 in.
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
Write Your Own Review
You're reviewing:SKB 20 in. 12U Roto Shockmount Rolling Rack