SKU: 3SKB-R908U24
8U 24 in. Roto Shock Rack Transport Case. Lightweight, Shockproof & Water Resistant Case. 3SKB-R908U24 is one of SKB’s finest offerings, backed by a lifetime warranty. Perfect for servers up to 24 in., can be shipped and reused again and again.
Rack Units: 8U
Depth Front Rail to Rear Rail: 24 in.
Rackable Width: 19 in. Standard EIA
Lid Depth: 4.5 in.
Interior Dimensions: 24 x 19 x 14 in.
Exterior Dimensions: 36 x 26.75 x 23.25 in.
Weight: 74.65 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
SKB 24 in. Deep 8U Roto Shock Rack
SKU
3SKB-R908U24
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Rack Units: 8U
Lid Depth: 4.5 in.
Weight: 74.65 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
SKB 8U 24 Inch Deep Roto Shock Rack
The front and rear lids are designed to protrude into the base of the case approximately 1 in. and their unique double wall structure makes them incredibly stiff where this intersection occurs. Making this new generation of shock racks mil-spec sealing characteristics with significantly fewer latches than most competition. This allows for rapid deployment in an up-right configuration -- even when stacked.
The 24 in. SKB shock-rack system stacks securely with the wheels on or off and this revolutionary design is also the only shock rack that will open front and back while stacked.
The 24 in. Deep Roto Shock Rack by SKB is an ATA rated roto-molded shock and water resistant rack with wheels. It‘s front and rear rails are compatible with any 19‘ rack-mountable gear but has been especially designed for deep rack-mounted components such as Dell and Compaq servers. This case is built for impact.
  • Includes rear rails, front and rear lid
  • Patent compound hinged door system
  • Stainless steel key lockable field replaceable latches
  • Adjustable elastomer shock absorbering technology
  • Stacks securely with the wheels on or off
  • Slideout removeable casters standard
  • Threaded steel rails
  • Mounting hardware in the racks is easy with the provided hardware
  • Shock and water resistant
  • Gasketed sealed doors
  • Automatic ambient pressure relief valve (standard)
  • Removable 4 in. casters (standard)
  • Recessed latches
  • Provisions to add additional shocks
  • Roto-molded for strength
  • Accommodates Deep Components such as Dell and Compaq servers
  • Compound hinged doors with recessed black powder coated stainless steel latches
  • Airtight design
  • Precise level of shock absorption for any load
  • Molded handles provide an easy and secure grasping point
  • Controls the harmful effects of shock and vibration
  • Military twist hasp, recessed latches
  • Meets most ATA and Military specifications
  • Includes Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3SKB-R908U24 – 789270090828
More Information
SKU3SKB-R908U24
BrandSKB Cases
Interior (LxWxH)24 x 19 x 14 in.
Exterior (LxWxH)36 x 26.75 x 23.25 in.
Carton Dimensions36.75 x 27.5 x 24.25 in.
ColorBlack
Rack Depth24 in.
Depth Front Rail To Back Lid28.5 in.
Rail Type10/32 in. Threaded
Lid Depth4.5 in.
HandleRubber Over-Molded Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Heavy Duty Twist Latches
HingesCompound Hinge System
Shock AbsorbersYes
StackableYes
Standard Payload40 to 150 Lbs.
Optional Payload160 to 300 Lbs (3SKB-SA)
Body MaterialLinear Medium Density Polyethylene (LMDPE)
Manufacturing ProcessRoto Molded
Water ResistanceWater Resistant
RatingATA Rated
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
No interior options available for this product.
No videos available for this product.
SKB CASES LIFETIME WARRANTY
SKB SOFT PRODUCT WARRANTY
Write Your Own Review
You're reviewing:SKB 24 in. Deep 8U Roto Shock Rack