SKU: 3SKB-R908U28
8U 28 in. Roto Shock Rack Transport Case. Lightweight, Shockproof & Water Resistant Case. There is no better choice than the 3SKB-R908U28 for protecting your 29.25 inch depth servers and other rack mountable equipment. Only the finest workmanship and design will protect your valuable investment.
Rack Units: 8U
Depth Front Rail to Rear Rail: 29.25 in.
Rackable Width: 19 in. Standard EIA
Lid Depth: 4.5 in.
Interior Dimensions: 29.25 x 19 x 14 in.
Exterior Dimensions: 42 x 26.8 x 23.5 in.
Weight: 78.15 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
SKB 28 in. Deep 8U Roto Shock Rack
SKU
3SKB-R908U28
No Restocking Fee
Rack Units: 8U
Lid Depth: 4.5 in.
Weight: 78.15 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
SKB 8U 28 Inch Deep Roto Shock Rack
28 inch Heavy Duty Shockrack systems include a revolutionary new patented Adjustable Rail Conversion System. The ARCS technology allows the user to adjust the rack width up to 0.5 inches on each side and optional easy-mount adapter rails will convert the equipment mounting standard from 3/16 in. threaded to 7/32 in. through holes or square cage nut windows. Accommodates Dell and Compaq servers utilizing "Versa-rail" or "Rapid-rail" pull-out systems.
Standard features include: (patent pending) compound hinged doors, black powder coated stainless steel latches, removable 4 in. casters. The inner rack chassis is built of high strength / lightweight aluminum alloy and 11 gauge hot rolled carbon steel rack rails to DIA-310 standards. Shock and vibration mitigation is accomplished with eight (8) elastomeric isolators rated for a payload range of 40 lbs. to 150 lbs. in a standard configuration and up to 300 pounds in a special order extended payload configuration allowing adequate sway space for ambient air circulation and heat dissipation with black powder coated stainless steel latches, gasketed doors and pressure relief valve.
The 28 in. Deep Roto Shock Rack by SKB is an ATA rated roto-molded shock and water resistant rack with wheels. It‘s front and rear rails are compatible with any 19‘ rack-mountable gear but has been especially designed for deep rack-mounted components such as Dell and Compaq servers. This case is built for impact.
  • 28 in. Deep 8U ATA rated roto-molded shock and water resistant rack with 4 in. wheels
  • Includes Adjustable Rail Conversion System (ARCS)
  • Rear rails
  • Field Replaceable Removable 4 in. casters (standard)
  • Adjustable elastomer shock absorbers
UPC Code:
3SKB-R908U28 – 789270090859
More Information
SKU3SKB-R908U28
BrandSKB Cases
Interior (LxWxH)29.25 x 19 x 14 in.
Exterior (LxWxH)42 x 26.8 x 23.5 in.
Carton Dimensions43 x 27.5 x 23.5 in.
ColorBlack
Rack Depth29.25 in.
Depth Front Rail To Back Lid33.75 in.
Rail TypeSquare
Lid Depth4.5 in.
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
Write Your Own Review
You're reviewing:SKB 28 in. Deep 8U Roto Shock Rack