SKU: EX-1690-17LT-13
Extra Large, Hard Shell Multiple Laptop Case Designed to Hold 17 Laptops.
  • Holds 17 Laptops
  • Fits Most 17 to 18 in. Laptops
  • Pre-Cut Foam Slots
  • Wheels and Pull Handle
  • Lockable
  • Watertight
  • Easy Open Double Throw Latches
  • Lifetime Warranty
  • Made in the USA
  • MIL-C-4150J/IP67/Def Stan 81-41/MIL-STD-810H
Laptop Slot Size: 16 x 11.5 x 1 in.
Accessory Compartment Size: 11 x 7 x 11.5 in.
Exterior Dimensions: 33.43 x 28.40 x 17.65 in.
Base / Lid Depth: 12.14 in. / 2.86 in.
Weight: 43 Lbs.
Wheels: Wheels and Retractable Pull Handle
GTIN: 00850024704619
Black
EX-1690 Multiple Laptop Transport Case For 17 Laptops | Fits Most 17 to 18 in. Laptops
SKU
EX-1690-17LT-13
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
  • Holds 17 Laptops
  • Pre-Cut Foam Slots
  • Wheels and Pull Handle
  • Lockable
  • Watertight
  • Lifetime Warranty
  • Made in the USA
Weight: 43 Lbs.
GTIN: 00850024704619
Black
Specialty Cases EX-1690-17LT-13 Multiple Laptop Shipping Case Holds 17 Laptops
  • Fits Most 17 inch to 18 inch Laptops.
  • Foam Interior Fits 17 Laptops and Accessories
  • 16 x 11.5 x 1 in. Laptop Slot Size
  • 11 x 7 x 11.5 in. Accessory Compartment Size
  • Heavy Duty Wheels and Retractable Pull Handle
  • Large 2-Person Fold Down Handles
  • Water Tight, Dust Proof and Crush Proof
  • Open Cell Core with Solid Wall Design - Strong, Light Weight
  • Stainless Steel Hardware and Padlock Protectors
  • Padlockable
  • Temperature Protection from -40 to 210 Degrees F
  • Automatic Pressure Equalization Valve Balances Interior Pressure, Keeps Water Out
  • O-Ring Seal
  • Manufactured with a Polypropylene Copolymer
  • Proudly Made in the USA
  • Lifetime Guarantee of Excellence
Additional Options: Pelican 1506 TSA Approved Combination Lock
More Information
SKUEX-1690-17LT-13
BrandSpecialty Cases
Designed To Hold17 Laptops
Laptop Insert DirectionVertical
Exterior (LxWxH)33.43 x 28.40 x 17.65 in.
Lid Depth2.86 in.
Base Depth12.14 in.
Total Depth15 in.
ColorBlack
Device TypeLaptop
Number of Devices17
WheelsPull Handle Wheeled
Number Of Wheels4
Retractable HandleYes
LockablePad-Lockable
Padlock Holes Diameter5/16 in.
Max Buoyancy433 Lbs.
Min Temperature-40 Degrees F
Max Temperature210 Degrees F
Water ResistanceWatertight
Manufacturing ProcessInjection Molded
Body MaterialPolypropylene
Latch MaterialABS
O-Ring MaterialPolymer
Pins MaterialStainless Steel
Purge Body MaterialABS
Purge Vent Material3 Micron Hydrophobic Non-Woven
Transporting and Shipping Options
No interior options available for this product.
No videos available for this product.
PELICAN LIMITED LIFETIME GUARANTEE OF EXCELLENCE
Write Your Own Review
You're reviewing:EX-1690 Multiple Laptop Transport Case For 17 Laptops | Fits Most 17 to 18 in. Laptops