Gator G-PRO-2U-13 Pro Series roto molded 2U audio rack case with shallow 13 in. depth. Mil-Grade PE shallow rack case is virtually indestructible.
- 2U Rack Units
- 13 in. Rack Depth
- Molded-in Carry Handles
- Front and Rear Rack Rails
- Recessed Twist Latches
- Dual Interlocking Lids
- Stackable
- Non-Slip Rubber Feet
- Limited Lifetime Warranty
- Made in the USA
Interior Dimensions: 13.5 x 19 x 3.6 in.
Exterior Dimensions: 23.5 x 17.6 x 5.4 in.
Weight: 10.2 Lbs.
Wheels: No Wheels
UPC Code: 716408547152
Gator 13 in. Deep 2U Molded Rack Case
- 2U Rack Units
- 13 in. Rack Depth
- Molded-in Carry Handles
- Front and Rear Rack Rails
- Recessed Twist Latches
- Dual Interlocking Lids
- Stackable
- Non-Slip Rubber Feet
- Limited Lifetime Warranty
- Made in the USA
Weight: 10.2 Lbs.
Wheels: No Wheels
UPC Code: 716408547152
Gator 2U Rack Space 13 in. Deep Pro Series Roto Molded Rack Case
Gator’s G-PRO-2U-13 Pro Series Rack is a 2 Unit 13 in. Deep Shallow Roto-Molded Rack Case made from a high-density military-grade lightweight polyethylene. This case is virtually indestructible with features including molded, ergonomic comfortable side carrying handles, non-slip rubber feet and heavy-duty recessed twist latches will withstand years of constant use.
- 2 Unit Space Shallow Rack with Virtually Indestructible Roto Molded Polyethylene Design
- Full-Size Front and Rear Interlocking Lid with Gasket
- Best in Class, Molded-In, Ergonomic Side Carry Handles
- Improved Stacking Design, Backwards Compatible with 1st Generation G-Pro Racks
- Improved Rack Enclosure with 13 in. Rackable Depth
- Penn-Elcom MOL Recessed Twist Latches with Black Powder Coated Finish
- Includes Threaded Front and Rear Rack Rails
- Stackable Outer Case Design
- Made from Recycled Materials
- Includes Lifetime Warranty
- Proudly Made in the USA
UPC Code:
G-PRO-2U-13 – 716408546698
| SKU | G-PRO-2U-13 |
|---|---|
| Brand | Gator Cases |
| Interior (LxWxH) | 13.5 x 19 x 3.6 in. |
| Exterior (LxWxH) | 23.5 x 17.6 x 5.4 in. |
| Color | Black |
| Rack Units | 2U |
| Rack Depth | 13.5 in. |