SKU: G-TOUR12UCA-24D
Gator G-TOUR12UCA-24D G-Tour Series audio road rack case. 12U ATA wood flight rack case with built-in casters has 9mm plywood construction with laminated exterior. 24 in. rackable depth.
  • 12U Rack Units
  • 24 in. Rack Depth
  • Tour Style Flight Case
  • 9mm Plywood Construction
  • 3.2mm Thick Front and Rear Rack Rails
  • Spring-Loaded Rubber-Gripped Handles
  • ATA Rated
  • (4) Built-In Casters, 2 Locking
  • Red Recessed Twist Latches
  • Commercial Grade Plated Hardware
  • Reinforced Stackable Ball Corners
  • Aluminum Tongue & Groove Extrusion
  • Limited Lifetime Warranty
  • Made in the USA
Interior Dimensions: 24 x 19 x 21 in.
Exterior Dimensions: 30 x 21.5 x 29 in.
Weight: 85 Lbs.
Wheels: Built-In Caster Wheels
UPC Code: 716408521008
Black
Gator 24 in. Deep 12U Rack Case w/ Casters
SKU
G-TOUR12UCA-24D
Add Accessories
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
  • 12U Rack Units
  • 24 in. Rack Depth
  • Tour Style Flight Case
  • 9mm Plywood Construction
  • ATA Rated
  • Red Recessed Twist Latches
  • Limited Lifetime Warranty
  • Made in the USA
Weight: 85 Lbs.
Wheels: Built-In Caster Wheels
UPC Code: 716408521008
Black
Gator 12U Rack Space 24 in. Deep G-Tour Series Standard Road Rack Case with Casters
Gator’s G-TOUR12UCA-24D 12U Standard Rack is a "Tour Style" flight case built to ATA specifications. 24 in. Deep Audio Road Rack Case features include recessed, spring-loaded handles, heavy-duty zinc-plated twist latches and and heavy-duty front and rear rack rails.
This ATA rack case transports your rackmounted audio equipment safely while on the road. The tough exterior is constructed of 9mm Plywood with laminated exterior. The G-Tour 12UCA-24D case includes built-in heavy duty casters.
  • 12 Unit Rack Space, 24 in. Deep
  • Built-In Caster Wheels
  • 9mm Plywood Construction with Laminated Exterior
  • Heavy-Duty Commercial Grade Plated Hardware and Reinforced Ball Corners
  • Tongue and Groove Extrusion Aluminum Valance
  • Red Recessed Twist Latches and Spring-Loaded Rubber-Gripped Handles
  • 3.2mm Thick Front & Rear Rack Rails
  • Meets ATA Requirement for Transit Cases
  • Includes Lifetime Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
G-TOUR12UCA-24D – 716408521008
More Information
SKUG-TOUR12UCA-24D
BrandGator Cases
Interior (LxWxH)24 x 19 x 21 in.
Exterior (LxWxH)30 x 21.5 x 29 in.
ColorBlack
Rack Units12U
Rack Depth24 in.
Rail Type3.2mm Thick Front and Rear Rack Rails
WheelsCaster Wheels
HandleSpring-Loaded Rubber Grip Handles
Latches4 Heavy-Duty Twist Latches
Body Material9mm Plywood Construction with Laminated Exterior
Water ResistanceGasket in Lid
RatingATA Rated
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
No interior options available for this product.
No documents available for this product.
No videos available for this product.
GATOR LIMITED LIFETIME WARRANTY
Voiding Your Warranty
The Gator Cases warranty will be considered void if:
  • Any Gator Cases products are used in a rental capacity.
Outside the USA – Please contact us to receive information on your local distributor.
This warranty is subject to change and can be modified at Gator Cases Inc. discretion.
Write Your Own Review
You're reviewing:Gator 24 in. Deep 12U Rack Case w/ Casters