Parker SC2424-30TNF Shipping Case with Take Off Lid and Empty Interior
SKU: SC2424-30TNF
  • Empty Interior
  • Removable Take Off Lid
  • USA Made
Interior Dimensions: 23 x 23.5 x 30 in.
Exterior Dimensions: 25 x 26.25 x 31 in.
Lid Dimensions: 15 in.
Base Dimensions: 15 in.
Weight: 37 Lbs.
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
No Wheels Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SC2424-30TNF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • Empty Interior
  • Removable Take Off Lid
  • USA Made
Lid Dimensions: 15 in.
Base Dimensions: 15 in.
Weight: 37 Lbs.
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SC2424-30T Heavy Duty ATA Shipping Case with Take Off Lid and Empty Interior
  • Interior: Empty
  • Heavy Duty Spring Loaded Handle with Rubber Grip
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum with Gasket
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUSC2424-30TNF
BrandParker Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)23 x 23.5 x 30 in.
Exterior (LxWxH)25 x 26.25 x 31 in.
Carton Dimensions27 x 27 x 33 in.
ColorSilver
Lid Depth15 in.
Base Depth15 in.
Removable LidYes
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
Parker SC Series Case with No Foam
Empty
SC2424-30TNF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SC2424-30TFF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SC2424-30TLF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.