Parker SC2719-14LF ShippingCase with 2 in. Foam Lined Interior Interior
SKU: SC2719-14LF
Parker SC2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case with 2 inch Foam Lined Interior has a permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Resistant to Solvents
  • Military Grade Hardware
  • USA Made
Interior Dimensions: 26.75 x 18.5 x 14 in.
Exterior Dimensions: 28 x 21 x 15 in.
Lid Dimensions: 6 in.
Base Dimensions: 8 in.
Weight: 25 Lbs.
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
No Wheels Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SC2719-14LF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Resistant to Solvents
  • Military Grade Hardware
  • USA Made
Lid Dimensions: 6 in.
Base Dimensions: 8 in.
Weight: 25 Lbs.
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SC2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case
  • ATA Spec 300
  • Rubber Gaskets to Seal Out Dirt and Moisture
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
  • Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
SKUSC2719-14LF
BrandParker Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)26.75 x 18.5 x 14 in.
Exterior (LxWxH)28 x 21 x 15 in.
Carton Dimensions31 x 22 x 17 in.
ColorSilver
Lid Depth6 in.
Base Depth8 in.
Transporting and Shipping Options
Parker SC Series Case with No Foam
Empty
SC2719-14NF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SC2719-14FF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SC2719-14LF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
No videos available for this product.
No warranty information available for this product.
Write Your Own Review
You're reviewing:Parker SC2719-14LF ShippingCase with 2 in. Foam Lined Interior Interior