Parker SC3518-15NF Shipping Case with Empty Interior
SKU: SC3518-15NF
  • Empty Interior
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Quarter Turn Military Style Latches
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Male/female Closures
  • Rubber Gaskets
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • High Density Polyethylene
  • Full Length, Heavy Duty Piano Hinges
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • Military Grade Hardware
  • USA Made
Interior Dimensions: 34 x 17.5 x 15 in.
Exterior Dimensions: 36 x 20 x 16 in.
Lid Dimensions: 5 in.
Base Dimensions: 10 in.
Weight: 26 Lbs.
Wheels: No Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Silver
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
No Wheels Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SC3518-15NF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • Empty Interior
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Male/female Closures
  • Rubber Gaskets
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • High Density Polyethylene
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • Military Grade Hardware
  • USA Made
Lid Dimensions: 5 in.
Base Dimensions: 10 in.
Weight: 26 Lbs.
Wheels: No Wheels
Silver
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SC3518-15 Heavy Duty ATA Shipping Case
  • ATA Spec 300
  • Rubber Gaskets to Seal Out Dirt and Moisture
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Constructed of High Density Polyethylene
  • Resistant to Solvents and will Not Blister or Peel
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
  • Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
SKUSC3518-15NF
BrandParker Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)34 x 17.5 x 15 in.
Exterior (LxWxH)36 x 20 x 16 in.
Carton Dimensions37 x 21 x 18 in.
ColorSilver
Lid Depth5 in.
Base Depth10 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-180 Degrees F
HandleHeavy Duty Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Quarter Turn Military Style
LockablePad-Lockable
ValanceHeavy Duty Aluminum with Gasket
Body MaterialHigh Density Polyethylene
Manufacturing ProcessThermoform Molded
Water ResistanceWater Resistant
CertificationsATA-300
Transporting and Shipping Options
Parker SC Series Case with No Foam
Empty
SC3518-15NF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SC3518-15FF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SC3518-15LF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.