Parker SW2424-27TLF Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
SKU: SW2424-27TLF
Parker SW2424-27T Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels, Removable Take-Off Lid and 2 inch Foam Lined Interior. Permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Removable Take Off Lid
  • In-Line Edge Wheels
  • Spring Loaded Tow Handle
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Quarter Turn Military Style Latches
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • Male/female Closures
  • High Density Polyethylene
  • Full Length, Heavy Duty Piano Hinges
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • Rubber Gaskets
  • USA Made
Interior Dimensions: 23 x 23.5 x 27 in.
Exterior Dimensions: 25 x 26.25 x 28 in.
Lid Dimensions: 12 in.
Base Dimensions: 15 in.
Weight: 39 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Silver
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SW2424-27TLF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Removable Take Off Lid
  • In-Line Edge Wheels
  • Spring Loaded Tow Handle
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • Male/female Closures
  • High Density Polyethylene
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • Rubber Gaskets
  • USA Made
Lid Dimensions: 12 in.
Base Dimensions: 15 in.
Weight: 39 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Silver
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SW2424-27T Heavy Duty ATA Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
  • Interior: 2 in. Foam Lined
  • Recessed Ball Bearing Wheels with Steel Housing
  • Heavy Duty Spring Loaded Handle with Rubber Grip
  • Constructed of High Density Polyethylene
  • Resistant to Solvents and will Not Blister or Peel
  • ATA Spec 300
  • Rubber Gaskets to Seal Out Dirt and Moisture
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum with Gasket
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUSW2424-27TLF
BrandParker Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)23 x 23.5 x 27 in.
Exterior (LxWxH)25 x 26.25 x 28 in.
Carton Dimensions28 x 28 x 29 in.
ColorSilver
Lid Depth12 in.
Base Depth15 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-180 Degrees F
HandleHeavy Duty Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Quarter Turn Military Style
Removable LidYes
LockablePad-Lockable
ValanceHeavy Duty Aluminum with Gasket
Body MaterialHigh Density Polyethylene
Manufacturing ProcessThermoform Molded
Water ResistanceWater Resistant
CertificationsATA-300
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
Parker SC Series Case with No Foam
Empty
SW2424-27TNF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SW2424-27TFF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SW2424-27TLF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
No videos available for this product.
No warranty information available for this product.
Write Your Own Review
You're reviewing:Parker SW2424-27TLF Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior