Parker SW2424-30TNF Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and Empty Interior
SKU: SW2424-30TNF
  • Empty Interior
  • USA Made
Interior Dimensions: 23 x 23.5 x 30 in.
Exterior Dimensions: 25 x 26.25 x 31 in.
Lid Dimensions: 15 in.
Base Dimensions: 15 in.
Weight: 37 Lbs.
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SW2424-30TNF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • Empty Interior
  • USA Made
Lid Dimensions: 15 in.
Base Dimensions: 15 in.
Weight: 37 Lbs.
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SW2424-30T Heavy Duty ATA Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and Empty Interior
  • Interior: Empty
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUSW2424-30TNF
BrandParker Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)23 x 23.5 x 30 in.
Exterior (LxWxH)25 x 26.25 x 31 in.
Carton Dimensions27 x 27 x 33 in.
ColorSilver
Lid Depth15 in.
Base Depth15 in.
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
Parker SC Series Case with No Foam
Empty
SW2424-30TNF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SW2424-30TFF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined