Parker SW3722-28TLF Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
SKU: SW3722-28TLF
Parker SW3722-28T Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels, Removable Take-Off Lid and 2 inch Foam Lined Interior. Permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • USA Made
Interior Dimensions: 36 x 21.5 x 28 in.
Exterior Dimensions: 38 x 24.25 x 29 in.
Lid Dimensions: 14 in.
Base Dimensions: 14 in.
Weight: 50 Lbs.
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SW3722-28TLF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • USA Made
Lid Dimensions: 14 in.
Base Dimensions: 14 in.
Weight: 50 Lbs.
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SW3722-28T Heavy Duty ATA Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
  • Interior: 2 in. Foam Lined
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUSW3722-28TLF
BrandParker Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)36 x 21.5 x 28 in.
Exterior (LxWxH)38 x 24.25 x 29 in.
Carton Dimensions40 x 25 x 31 in.
ColorSilver
Lid Depth14 in.
Base Depth14 in.
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
Parker SC Series Case with No Foam
Empty
SW3722-28TNF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SW3722-28TFF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SW3722-28TLF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
No videos available for this product.
No warranty information available for this product.
Write Your Own Review
You're reviewing:Parker SW3722-28TLF Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior