Parker SW3822-12LF Wheeled Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior
Parker SW3822-12 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and 2 inch Foam Lined Interior. Permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
- 2 inch Foam Lined Interior
- In-Line Edge Wheels
- Spring Loaded Tow Handle
- USA Made
Interior Dimensions: 36.75 x 21.5 x 12 in.
Exterior Dimensions: 39.25 x 24 x 13.25 in.
Lid Dimensions: 2 in.
Base Dimensions: 10 in.
Weight: 38 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
- 2 inch Foam Lined Interior
- In-Line Edge Wheels
- Spring Loaded Tow Handle
- USA Made
Lid Dimensions: 2 in.
Base Dimensions: 10 in.
Weight: 38 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SW3822-12 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and 2 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
- Interior: 2 in. Foam Lined
- In-Line Edge Wheels and Spring Loaded Tow Handle
- Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
- Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
- Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
- Proudly Made in the USA
| SKU | SW3822-12LF |
|---|---|
| Brand | Parker Cases |
| Interior Options | 2 inch Foam Lined |
| Interior (LxWxH) | 36.75 x 21.5 x 12 in. |
| Exterior (LxWxH) | 39.25 x 24 x 13.25 in. |
| Carton Dimensions | 40 x 25 x 15 in. |
| Color | Silver |
| Lid Depth | 2 in. |
| Base Depth | 10 in. |