Parker TSW2424-24TNF Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and Empty Interior
SKU: TSW2424-24TNF
  • Empty Interior
  • Removable Take Off Lid
  • In-Line Edge Wheels
  • Telescoping Handle
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Quarter Turn Military Style Latches
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • Male/female Closures
  • High Density Polyethylene
  • Full Length, Heavy Duty Piano Hinges
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • Rubber Gaskets
  • USA Made
Interior Dimensions: 24 x 24 x 24 in.
Exterior Dimensions: 26 x 25 x 25 in.
Lid Dimensions: 12 in.
Base Dimensions: 12 in.
Weight: 33 Lbs.
Wheels: Wheels & Telescoping Handle
Lockable: Hasps for Combination Locks
Silver
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
Pull Handle & Wheels No Wheels Wheels
SKU
TSW2424-24TNF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • Empty Interior
  • Removable Take Off Lid
  • In-Line Edge Wheels
  • Telescoping Handle
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • Male/female Closures
  • High Density Polyethylene
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • Rubber Gaskets
  • USA Made
Lid Dimensions: 12 in.
Base Dimensions: 12 in.
Weight: 33 Lbs.
Silver
Interior Options:
Wheel Options:
Parker TSW2424-24T Heavy Duty ATA Wheeled Shipping Case with Telescoping Handle And Empty Interior
The Parker TSW Cases are rugged-duty shipping containers Featuring a completely removable lid. They are constructed of High Density Polyethylene which allows you to safely transport sensitive case contents at an affordable price. The Permanent Silver Finish withstands temperature variations of -180° F to 180° F. It is resistant to solvents and will not blister or peel. These cases meet ATA spec 300 and are considered water-resistant. This case features quarter turn military style latches, heavy duty steel spring loaded handles with rubber grip, edge casters, a two-stage telescoping handle that extends 15 in. beyond case height and a removable lid. Cases are also pad-lockable.
  • Interior: Empty
  • Removable Lid
  • Telescoping Handle: Two Stage-Extends 15 in. Beyond Case Height
  • Recessed Ball Bearing Wheels with Steel Housing
  • Constructed of High Density Polyethylene
  • Resistant to Solvents and will Not Blister or Peel
  • ATA Spec 300
  • Rubber Gaskets to Seal Out Dirt and Moisture
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUTSW2424-24TNF
BrandParker Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)24 x 24 x 24 in.
Exterior (LxWxH)26 x 25 x 25 in.
Carton Dimensions27 x 26 x 27 in.
ColorSilver
Lid Depth12 in.
Base Depth12 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-180 Degrees F
WheelsPull Handle Wheeled
HandleHeavy Duty Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Quarter Turn Military Style
Removable LidYes
LockablePad-Lockable
ValanceHeavy Duty Aluminum with Gasket
Body MaterialHigh Density Polyethylene
Manufacturing ProcessThermoform Molded
Water ResistanceWater Resistant
CertificationsATA-300
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
Parker TSW Series Case with No Foam
Empty
TSW2424-24TNF – No Foam Interior.
Parker TSW Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
TSW2424-24TFF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker TSW Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined