SKU: 3i-1610-10B-M
Designed to Fit: 4 Handguns and 8 Magazines
Interior Dimensions: 16 x 10 x 10 in.
Exterior Dimensions: 17.36 x 12.54 x 11.68 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 8.5 in. | Lid: 1.5 in.
Weight: 8.83 Lbs.
Wheels: No Wheels
UPC Code: 789271000970
Black
SKB iSeries 1610-10 Four Handgun Case
SKU
3i-1610-10B-M
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Weight: 8.83 Lbs.
Wheels: No Wheels
UPC Code: 789271000970
Black
iSeries 3i 1610-10 Four Handgun Case with Custom Foam Interior
  • Foam Interior Accommodates 4 Handguns and 8 Magazines
  • Ultra high-strength polypropylene copolymer resin
  • Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
  • Cushion grip handles on three sides for comfortable lifting and carrying
  • Waterproof and dust tight design (MIL-STD 810G)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handle
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD 810G)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD 810G)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD 810G)
  • Million Mile Warranty
  • Proudly made in the U.S.A
UPC Code:
3i-1610-10B-M – 789271000970
More Information
SKU3i-1610-10B-M
BrandSKB Cases
Lid Depth1.5 in.
Base Depth8.5 in.
Interior (LxWxH)16 x 10 x 10 in.
Exterior (LxWxH)17.36 x 12.54 x 11.68 in.
Carton Dimensions17.63 x 13.13 x 12.5 in.
Max Buoyancy35 Lbs.
Min Temperature-69 Degrees F
Max Temperature180 Degrees F
ColorBlack
HandleSoft Grip Comfort Handle
LatchesTrigger Release Latch System
HingesMolded-In Hinges
LockablePad-Lockable
Padlock Holes Diameter5/16 in.
StackableYes
Water ResistanceWaterproof
Body MaterialUltra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin
Manufacturing ProcessInjection Molded
RatingATA Rated
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
Checked BaggageChecked Baggage refers to cases that can be checked in on the airlines that are under 50 lbs. and 62 in. overall or less and would be considered standard size bags that would not incur an oversize fee. Overall dimensions of the case are determined by adding the length, width and height together. Always check your airline’s specific policy, as size and weight limits can vary by carrier and route.