SKU: 3i-2015-10B-M
Designed to Fit: 8 Handguns and 24 Magazines
Interior Dimensions: 20.5 x 15.5 x 10 in.
Exterior Dimensions: 22.92 x 17.98 x 11.55 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 8 in. | Lid: 2 in.
Weight: 17.33 Lbs.
Wheels: In-Line Skate Style Wheels and Pull-Out Handle
UPC Code: 789271000994
Black
SKB iSeries 2015-10 Eight Handgun Case with Wheels
SKU
3i-2015-10B-M
No Restocking Fee
Weight: 17.33 Lbs.
UPC Code: 789271000994
Black
iSeries 3i 2015-10 Eight Handgun Case with Custom Foam Interior and Wheels
  • Foam Interior Accommodates 8 Handguns and 24 Magazines
  • In-line skate style wheels and pull-out handle for easy transport
  • Ultra high-strength polypropylene copolymer resin
  • Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
  • Accommodates padlocks with 5/16 in. shackle
  • Cushion grip handles on three sides for comfortable lifting and carrying
  • Waterproof and dust tight design (MIL-STD 810G)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handle
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD 810G)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD 810G)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD 810G)
UPC Code:
3i-2015-10B-M – 789271000994
More Information
SKU3i-2015-10B-M
BrandSKB Cases
Lid Depth2 in.
Base Depth8 in.
Interior (LxWxH)20.5 x 15.5 x 10 in.
Exterior (LxWxH)22.92 x 17.98 x 11.55 in.
Carton Dimensions22.25 x 18.75 x 12 in.
LatchesTrigger Release Latch System
HingesMolded-In Hinges
LockablePad-Lockable
Padlock Holes Diameter5/16 in.
Transporting and Shipping Options
Checked BaggageChecked Baggage refers to cases that can be checked in on the airlines that are under 50 lbs. and 62 in. overall or less and would be considered standard size bags that would not incur an oversize fee. Overall dimensions of the case are determined by adding the length, width and height together. Always check your airline’s specific policy, as size and weight limits can vary by carrier and route.