SKU: TM-S3026-11LT-20
  • Holds 11 Laptops
  • Fits Most 11 to 12 in. Laptops
  • Pre-Cut Foam Slots
  • Wheels and Pull Handle
  • Lockable
  • Watertight
  • Trigger-Release Latches
  • Lifetime Warranty
  • Made in the USA
  • MIL-C-4150J/IP67/MIL-STD-648C/MIL-STD-810H
Laptop Slot Size: 12.25 x 11.5 x .75 in.
Accessory Compartment Size: 11 x 7 x 11.5 in.
Exterior Dimensions: 33.7 x 28.53 x 16.37 in.
Base / Lid Depth: 13.5 in. / 2 in.
Weight: 40.2 Lbs.
Wheels: Wheels and Retractable Pull Handle
Lockable: Hasps for Combination Locks and TSA Key Locking Latches Available
Black
TM-S3026 Multiple Laptop Case For 11 Laptops | Fits Most 11 to 12 in. Laptops
SKU
TM-S3026-11LT-20
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
  • Holds 11 Laptops
  • Pre-Cut Foam Slots
  • Wheels and Pull Handle
  • Lockable
  • Watertight
  • Trigger-Release Latches
  • Lifetime Warranty
  • Made in the USA
Weight: 40.2 Lbs.
Black
Specialty Cases TM-S3026-11LT-20 Multiple Laptop Shipping Case Holds 11 Laptops
  • Fits Most 11 inch to 12 inch Laptops
  • Foam Interior Fits 11 Laptops and Accessories
  • 12.25 x 11.5 x .75 in. Laptop Slot Size
  • 11 x 7 x 11.5 in. Accessory Compartment Size
  • Heavy Duty Retractable Pull Handle
  • Four In-Line Skate Style Wheels for Easy Transport
  • Industrial Strength Injection Molded Pull Handle
  • Waterproof, Dust Proof and Impact Resistant
  • Resistant to UV, Solvents, Corrosion and Fungus
  • Temperature Protection from -69 to 180 Degrees F
  • Ambient Pressure Relief Valve
  • Molded-In Hinge for Added Protection
  • Snap-Down Rubber Over-Molded Cushion Grip Handle
  • TSA Accepted Key Locking Latches are Available
  • Padlockable
  • Padlock Holes Include Stainless Steel Padlock Protector Clips
  • Includes Million Mile Warranty on the Case Shell
  • Proudly Made in the USA
Additional Options: Built-In TSA Approved Key Locking Latches
More Information
SKUTM-S3026-11LT-20
BrandSpecialty Cases
Designed To Hold11 Laptops
Laptop Insert DirectionVertical
Exterior (LxWxH)33.7 x 28.53 x 16.37 in.
Lid Depth2 in.
Base Depth13.5 in.
Total Depth15.5 in.
ColorBlack
Device TypeLaptop
Number of Devices11
WheelsPull Handle Wheeled
Number Of Wheels4
Retractable HandleNo
LockablePad-Lockable
Max Buoyancy448 Lbs.
Min Temperature-69 Degrees F
Max Temperature180 Degrees F
Water ResistanceWatertight
Manufacturing ProcessInjection Molded
Body MaterialPolypropylene
Transporting and Shipping Options
No interior options available for this product.
No videos available for this product.
SKB CASES LIFETIME WARRANTY
SKB SOFT PRODUCT WARRANTY
Write Your Own Review
You're reviewing:TM-S3026 Multiple Laptop Case For 11 Laptops | Fits Most 11 to 12 in. Laptops