SKU: 3i-2424-14B-C
Interior Dimensions: 24 x 24 x 14 in.
Exterior Dimensions: 26.5 x 26.54 x 15.65 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 11.5 in. | Lid: 2.5 in.
Weight: 27 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789270995949
Black
Interior Options:
Pick N Pluck Foam Empty 2 in. Foam Lined 1 in. Foam Lined
SKB iSeries 3i 2424-14 Wheeled Shipping Case w/ Cubed Foam
SKU
3i-2424-14B-C
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Weight: 27 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789270995949
Black
Interior Options:
iSeries 3i 2424-14B-C Waterproof Utility Case with Wheels and Pick N Pluck Foam Interior
  • Interior: Pick N Pluck Foam
  • Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
  • In-line skate style wheels for easy transport
  • Convenient push button release pull handle
  • TSA accepted key locking latches are available
  • Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
  • Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3i-2424-14B-C – 789270995949
FOAM LAYERS:
    Foam In Lid:
  • 2 in. over 1 in. Convolute Foam
    Base Foam Layers:
  • Layer One – 2 in. Diced Foam
  • Layer Two – 2 in. Diced Foam
  • Layer Three – 2 in. Diced Foam
  • Layer Four – 2 in. Diced Foam
  • Layer Five – 2 in. Diced Foam
  • Layer Six – 3/4 in. Diced Foam
  • Layer Seven – 3/4 in. Solid Foam
More Information
SKU3i-2424-14B-C
BrandSKB Cases
Interior OptionsPick and Pluck Foam
Interior (LxWxH)24 x 24 x 14 in.
Interior Cu. Volume4.67 cu ft
Exterior (LxWxH)26.5 x 26.54 x 15.65 in.
Exterior Cu. Volume6.37 cu ft
Carton Dimensions26.75 x 26.75 x 15.88 in.
ColorBlack
Lid Depth2.5 in.
Base Depth11.5 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-69 Degrees F
Max Buoyancy292 Lbs.
HandleSoft Grip Comfort Handle
LatchesTrigger Release Latch System
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialUltra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin
Manufacturing ProcessInjection Molded
Water ResistanceWaterproof
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
SKB iSeries Case with Empty Interior
Empty
3i-2424-14B-E – No Foam Interior.
SKB iSeries Case with Pick N Pluck Foam Interior
Pick N Pluck Foam
FOAM LAYERS:
    Foam In Lid:
    Base Foam Layers:
  • Layer One – 2 in. Diced Foam
  • Layer Two – 2 in. Diced Foam
SKB iSeries Case with 2 inch Foam Lining
2 in. Foam Lined
3i-2424-14B-FL – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
SKB iSeries Case with 1 inch Foam Lining
1 in. Foam Lined
3i-2424-14B-FL1 – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 1 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.