SKU: 3i-2424-14B-FL
iSeries 3i 2424-14B-FL Waterproof Utility Case with Wheels and 2 in. Shock Absorbing Foam Lining. This SKB shipping container is injection molded with durable plastic. In-line Wheels and Pull Handle allow for easy transport. Hard Shell Case with Lifetime Warranty. Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Foam lined cases can be adjusted for a specific inside cavity space. Includes extra foam for packing.
Inside Cavity Space: 20 x 20 x 11 in.
Interior Dimensions: 24 x 24 x 14 in.
Exterior Dimensions: 26.5 x 26.54 x 15.65 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 11.5 in. | Lid: 2.5 in.
Weight: 27 Lbs.
Interior Options:
2 in. Foam Lined 1 in. Foam Lined Pick N Pluck Foam Empty
SKB iSeries 3i 2424-14 Wheeled Shipping Case w/ 2 in. Foam Lining
SKU
3i-2424-14B-FL
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
No Restocking Fee
Weight: 27 Lbs.
Interior Options:
iSeries 3i 2424-14B-FL Waterproof Utility Case with Wheels and 2 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
  • Interior: 2 in. Foam Lined
More Information
SKU3i-2424-14B-FL
BrandSKB Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)24 x 24 x 14 in.
Interior Cu. Volume4.67 cu ft
Exterior (LxWxH)26.5 x 26.54 x 15.65 in.
Exterior Cu. Volume6.37 cu ft
Carton Dimensions26.75 x 26.75 x 15.88 in.
ColorBlack
Lid Depth2.5 in.
Base Depth11.5 in.
Empty
3i-2424-14B-E – No Foam Interior.
    Foam In Lid:
  • 2 in. over 1 in. Convolute Foam
    Base Foam Layers:
  • Layer One – 2 in. Diced Foam
  • Layer Two – 2 in. Diced Foam
  • Layer Three – 2 in. Diced Foam
  • Layer Four – 2 in. Diced Foam
  • Layer Five – 2 in. Diced Foam
  • Layer Six – 3/4 in. Diced Foam
  • Layer Seven – 3/4 in. Solid Foam
SKB iSeries Case with 2 inch Foam Lining
2 in. Foam Lined
3i-2424-14B-FL – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
SKB iSeries Case with 1 inch Foam Lining
1 in. Foam Lined
3i-2424-14B-FL1 – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 1 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
SKB CASES LIFETIME WARRANTY
SKB SOFT PRODUCT WARRANTY
Write Your Own Review
You're reviewing:SKB iSeries 3i 2424-14 Wheeled Shipping Case w/ 2 in. Foam Lining