SKU: 3i-3019-12B-C
Interior Dimensions: 30.5 x 19.5 x 12 in.
Exterior Dimensions: 33.42 x 22.04 x 12.87 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 10 in. | Lid: 2 in.
Weight: 28.75 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels & Tow Handle
UPC Code: 789270996243
Black
Interior Options:
Pick N Pluck Foam Empty Dividers 2 in. Foam Lined 1 in. Foam Lined
SKB iSeries 3i 3019-12 Wheeled Shipping Case w/ Cubed Foam
SKU
3i-3019-12B-C
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Weight: 28.75 Lbs.
UPC Code: 789270996243
Black
Interior Options:
iSeries 3i 3019-12B-C Waterproof Utility Case with Wheels and Pick N Pluck Foam Interior
  • Interior: Pick N Pluck Foam
  • Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
  • Four wide set in-line skate style wheels for easy transport
  • Convenient push button release pull handle
  • TSA accepted key locking latches are available
  • Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
  • Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3i-3019-12B-C – 789270996243
More Information
SKU3i-3019-12B-C
BrandSKB Cases
Interior OptionsPick and Pluck Foam
Interior (LxWxH)30.5 x 19.5 x 12 in.
Interior Cu. Volume4.13 cu ft
Exterior (LxWxH)33.42 x 22.04 x 12.87 in.
Exterior Cu. Volume5.49 cu ft
Carton Dimensions34.75 x 22 x 13.75 in.
ColorBlack
Lid Depth2 in.
Base Depth10 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-69 Degrees F
Max Buoyancy258 Lbs.
HandleSoft Grip Comfort Handle
LatchesTrigger Release Latch System
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialUltra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin
Manufacturing ProcessInjection Molded
Water ResistanceWaterproof
RatingATA Rated
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
SKB iSeries Case with No Foam
Empty
3i-3019-12B-E – No Foam Interior.
SKB iSeries Case with Pick N Pluck Foam
Pick N Pluck Foam
SKB iSeries Case with 2 inch Foam Lining
2 in. Foam Lined
3i-3019-12B-FL – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
SKB iSeries Case with 1 inch Foam Lining
1 in. Foam Lined
3i-3019-12B-FL1 – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 1 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.