SKU: 3i-3019-12B-FL1
iSeries 3i 3019-12B-FL1 Waterproof Utility Case with Wheels and 1 in. Shock Absorbing Foam Lining. ATA Approved large case with a low profile. If you need less height, this hard shell case is ideal. Generally, cases with less height travel easier. Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 1 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Foam lined cases can be adjusted for a specific inside cavity space. Includes extra foam for packing.
Inside Cavity Space: 28.5 x 17.5 x 9 in.
Interior Dimensions: 30.5 x 19.5 x 12 in.
Exterior Dimensions: 33.42 x 22.04 x 12.87 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 10 in. | Lid: 2 in.
Weight: 28.75 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels & Tow Handle
Black
Interior Options:
1 in. Foam Lined Pick N Pluck Foam Empty Dividers 2 in. Foam Lined
SKB iSeries 3i 3019-12 Wheeled Shipping Case w/ 1 in. Foam Lining
SKU
3i-3019-12B-FL1
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Weight: 28.75 Lbs.
Black
Interior Options:
iSeries 3i 3019-12B-FL1 Waterproof Utility Case with Wheels and 1 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 1 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
  • Interior: 1 in. Foam Lined
  • Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
  • Four wide set in-line skate style wheels for easy transport
  • Convenient push button release pull handle
  • TSA accepted key locking latches are available
  • Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
  • Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKU3i-3019-12B-FL1
BrandSKB Cases
Interior Options1 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)30.5 x 19.5 x 12 in.
Interior Cu. Volume4.13 cu ft
Exterior (LxWxH)33.42 x 22.04 x 12.87 in.
Exterior Cu. Volume5.49 cu ft
Carton Dimensions34.75 x 22 x 13.75 in.
ColorBlack
Lid Depth2 in.
Base Depth10 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-69 Degrees F
Max Buoyancy258 Lbs.
HandleSoft Grip Comfort Handle
LatchesTrigger Release Latch System
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialUltra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin
Manufacturing ProcessInjection Molded
Water ResistanceWaterproof
RatingATA Rated
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
SKB iSeries Case with No Foam
Empty
3i-3019-12B-E – No Foam Interior.
SKB iSeries Case with Pick N Pluck Foam
Pick N Pluck Foam
SKB iSeries Case with 2 inch Foam Lining
2 in. Foam Lined
3i-3019-12B-FL – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
SKB iSeries Case with 1 inch Foam Lining
1 in. Foam Lined
3i-3019-12B-FL1 – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 1 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
SKB iSeries Case with Think Tank Dividers
Think Tank Dividers
SKB CASES LIFETIME WARRANTY
SKB SOFT PRODUCT WARRANTY
Write Your Own Review
You're reviewing:SKB iSeries 3i 3019-12 Wheeled Shipping Case w/ 1 in. Foam Lining