SKU: 3SKB-R908U30
8U 30 in. Roto Shock Rack Transport Case. Lightweight, Shockproof & Water Resistant Case. This SKB portable rack case is the premier choice for moving and storing your 30 inch deep servers. Heavy duty caster wheels allow easy transport, and this case can be shipped again and again.
Rack Units: 8U
Depth Front Rail to Rear Rail: 30 in.
Rackable Width: 19 in. Standard EIA
Lid Depth: 4.5 in.
Interior Dimensions: 30 x 19 x 14 in.
Exterior Dimensions: 42 x 26.8 x 23.5 in.
Weight: 76.8 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
SKB 30 in. Deep 8U Roto Shock Rack
SKU
3SKB-R908U30
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
No Restocking Fee
Rack Units: 8U
Lid Depth: 4.5 in.
Weight: 76.8 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
Black
SKB 8U 30 Inch Deep Roto Shock Rack
30 inch Heavy Duty Shockrack systems include a revolutionary new patented Adjustable Rail Conversion System. The ARCS technology allows the user to adjust the rack width up to 0.5 inches on each side and optional easy-mount adapter rails will convert the equipment mounting standard from 3/16 in. threaded to 7/32 in. through holes or square cage nut windows. Accommodates Dell and Compaq servers utilizing "Versa-rail" or "Rapid-rail" pull-out systems.
Standard features include: (patent pending) compound hinged doors, black powder coated stainless steel latches, removable 4 in. casters. The inner rack chassis is built of high strength / lightweight aluminum alloy and 11 gauge hot rolled carbon steel rack rails to DIA-310 standards. Shock and vibration mitigation is accomplished with eight (8) elastomeric isolators rated for a payload range of 40 lbs. to 150 lbs. in a standard configuration and up to 300 pounds in a special order extended payload configuration allowing adequate sway space for ambient air circulation and heat dissipation with black powder coated stainless steel latches, gasketed doors and pressure relief valve.
The 30 in. Deep Roto Shock Rack by SKB is an ATA rated roto-molded shock and water resistant rack with wheels. It‘s front and rear rails are compatible with any 19‘ rack-mountable gear but has been especially designed for deep rack-mounted components such as Dell and Compaq servers. This case is built for impact.
  • 8U rack rails front and rear
  • Includes Adjustable Rail Conversion System (ARCS)
  • Rear rails
  • Field Replaceable Removable 4 in. casters (standard)
  • Adjustable elastomer shock absorbers
UPC Code:
3SKB-R908U30 – 789270090835
More Information
SKU3SKB-R908U30
BrandSKB Cases
Interior (LxWxH)30 x 19 x 14 in.
Exterior (LxWxH)42 x 26.8 x 23.5 in.
Carton Dimensions43 x 26.75 x 23.5 in.
ColorBlack
Rack Depth30 in.
Depth Front Rail To Back Lid34.5 in.
Rail Type10/32 in. Threaded
Lid Depth4.5 in.
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
Write Your Own Review
You're reviewing:SKB 30 in. Deep 8U Roto Shock Rack