Parker SC2222-21TFF Shipping Case with Take Off Lid and Solid Layered Foam Interior
SKU: SC2222-21TFF
Parker SC2222-21T Heavy Duty ATA Shipping Case with Removable Take Off Lid and Solid Layers of Foam Interior. Permanent Silver finish exterior. 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
  • Solid Layers of Foam Interior
  • Removable Take Off Lid
  • USA Made
Interior Dimensions: 21.5 x 22 x 21 in.
Exterior Dimensions: 23.5 x 24.5 x 21.75 in.
Lid Dimensions: 10.5 in.
Base Dimensions: 10.5 in.
Weight: 36 Lbs.
Interior Options:
Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining Empty
Wheel Options:
No Wheels Wheels
SKU
SC2222-21TFF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • Removable Take Off Lid
  • USA Made
Lid Dimensions: 10.5 in.
Base Dimensions: 10.5 in.
Weight: 36 Lbs.
Interior Options:
Wheel Options:
No Wheels Wheels
Parker SC2222-21T Heavy Duty ATA Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
  • Interior: 2 in. Foam Lined
  • Heavy Duty Spring Loaded Handle with Rubber Grip
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum with Gasket
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUSC2222-21TFF
BrandParker Cases
Interior OptionsSolid Layers of Foam
Interior (LxWxH)21.5 x 22 x 21 in.
Exterior (LxWxH)23.5 x 24.5 x 21.75 in.
Carton Dimensions25 x 25 x 24 in.
ColorSilver
Lid Depth10.5 in.
Base Depth10.5 in.
Removable LidYes
Empty
SC2222-21TNF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SC2222-21TFF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SC2222-21TLF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.