Parker SC2222-21TLF Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
Parker SC2222-21T Heavy Duty ATA Shipping Case with Removable Take Off Lid and 2 inch Foam Lined Interior. Permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
- 2 inch Foam Lined Interior
- Removable Take Off Lid
- Heavy Duty Valance
- Rubber Gaskets
- Resistant to Solvents
- USA Made
Interior Dimensions: 21.5 x 22 x 21 in.
Exterior Dimensions: 23.5 x 24.5 x 21.75 in.
Lid Dimensions: 10.5 in.
Base Dimensions: 10.5 in.
Weight: 31 Lbs.
Wheels: No Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
No Wheels Wheels
- 2 inch Foam Lined Interior
- Removable Take Off Lid
- Heavy Duty Valance
- Rubber Gaskets
- Resistant to Solvents
- USA Made
Lid Dimensions: 10.5 in.
Base Dimensions: 10.5 in.
Weight: 31 Lbs.
Wheels: No Wheels
Interior Options:
Wheel Options:
No Wheels Wheels
Parker SC2222-21T Heavy Duty ATA Shipping Case with Take Off Lid and Solid Layered Foam Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
- Interior: Solid Layered Foam
- Heavy Duty Spring Loaded Handle with Rubber Grip
- Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum with Gasket
- Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
- Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
- Proudly Made in the USA
| SKU | SC2222-21TLF |
|---|---|
| Brand | Parker Cases |
| Interior Options | 2 inch Foam Lined |
| Interior (LxWxH) | 21.5 x 22 x 21 in. |
| Exterior (LxWxH) | 23.5 x 24.5 x 21.75 in. |
| Carton Dimensions | 25 x 25 x 24 in. |
| Color | Silver |
| Lid Depth | 10.5 in. |
| Base Depth | 10.5 in. |
| Max Temperature | 180 Degrees F |
| Min Temperature | -180 Degrees F |
| Handle | Heavy Duty Spring Loaded Handles |
| Latches | Recessed Quarter Turn Military Style |
| Removable Lid | Yes |
| Lockable | Pad-Lockable |
| Valance | Heavy Duty Aluminum with Gasket |
| Body Material | High Density Polyethylene |
| Manufacturing Process | Thermoform Molded |
| Water Resistance | Water Resistant |
| Certifications | ATA-300 |
| Transporting and Shipping Options |
Solid Layers of Foam
SC2222-21TFF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.No videos available for this product.