Parker SC2318-28TFF Shipping Case with Take Off Lid and Solid Layered Foam Interior
SKU: SC2318-28TFF
Parker SC2318-28T Heavy Duty ATA Shipping Case with Removable Take Off Lid and Solid Layers of Foam Interior. Permanent Silver finish exterior. 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
  • Solid Layers of Foam Interior
  • Removable Take Off Lid
  • USA Made
Interior Dimensions: 22.75 x 18.25 x 28 in.
Exterior Dimensions: 25 x 21 x 29 in.
Lid Dimensions: 14 in.
Base Dimensions: 14 in.
Weight: 40 Lbs.
Silver
Interior Options:
Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining Empty
Wheel Options:
No Wheels Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SC2318-28TFF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • Removable Take Off Lid
  • USA Made
Lid Dimensions: 14 in.
Base Dimensions: 14 in.
Weight: 40 Lbs.
Silver
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SC2318-28T Heavy Duty ATA Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
  • Interior: 2 in. Foam Lined
  • Heavy Duty Spring Loaded Handle with Rubber Grip
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum with Gasket
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
More Information
SKUSC2318-28TFF
BrandParker Cases
Interior OptionsSolid Layers of Foam
Interior (LxWxH)22.75 x 18.25 x 28 in.
Exterior (LxWxH)25 x 21 x 29 in.
Carton Dimensions26 x 22 x 30 in.
ColorSilver
Lid Depth14 in.
Base Depth14 in.
Removable LidYes
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
Parker SC Series Case with No Foam
Empty
SC2318-28TNF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SC2318-28TFF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SC2318-28TLF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.