Parker SC2318-28TLF Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
SKU: SC2318-28TLF
Parker SC2318-28T Heavy Duty ATA Shipping Case with Removable Take Off Lid and 2 inch Foam Lined Interior. Permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Removable Take Off Lid
  • USA Made
Interior Dimensions: 22.75 x 18.25 x 28 in.
Exterior Dimensions: 25 x 21 x 29 in.
Lid Dimensions: 14 in.
Base Dimensions: 14 in.
Weight: 35 Lbs.
Silver
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
No Wheels Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SC2318-28TLF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Removable Take Off Lid
  • USA Made
Lid Dimensions: 14 in.
Base Dimensions: 14 in.
Weight: 35 Lbs.
Silver
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SC2318-28T Heavy Duty ATA Shipping Case with Take Off Lid and Solid Layered Foam Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
  • Interior: Solid Layered Foam
  • Heavy Duty Spring Loaded Handle with Rubber Grip
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum with Gasket
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
More Information
SKUSC2318-28TLF
BrandParker Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)22.75 x 18.25 x 28 in.
Exterior (LxWxH)25 x 21 x 29 in.
Carton Dimensions26 x 22 x 30 in.
ColorSilver
Lid Depth14 in.
Base Depth14 in.
Removable LidYes
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.
Parker SC Series Case with No Foam
Empty
SC2318-28TNF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SC2318-28TFF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SC2318-28TLF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
No documents available for this product.
No videos available for this product.
No warranty information available for this product.
Write Your Own Review
You're reviewing:Parker SC2318-28TLF Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior